Do Louvre se po 40 letech vrací dva kradené artefakty. Expert je objevil v pozůstalosti rodiny z Bordeaux

Francouzská policie objevila přilbu a část brnění ze 16. století, které zloději ukradli z pařížského muzea Louvre před téměř 40 lety. Na vzácné předměty kriminalisty upozornil odborník, který posuzoval hodnotu pozůstalosti v Bordeaux. Umělecká díla už byla převezena do Louvru, napsala agentura AFP.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dva artefakty zmizeli z Louvru v roce 1983 | Zdroj: Profimedia

Artefakty muzeu v roce 1922 věnovala rodina Rothschildů. V Louvru byly vystavené až do 31. května 1983, kdy za dosud neobjasněných skutečností zmizely. Oba předměty jsou zdobené zlatem a stříbrem technikou taušírování, která za studena kov vykládá kovem jiné barvy.

Z univerzity v Cambridge zmizely deníky Charlese Darwina. ‚Prosím, pomozte,‘ vyzývá knihovnice

Číst článek

„Jedná se o zbraně vyjadřující prestiž, ve vynikajícím řemeslném provedení, něco jako dnes luxusní auta. V 16. století se na Západě zbraně staly velmi luxusními předměty. Brnění bylo ukázkou luxusu a zdobení, které neměly nic společného s jejich používáním,” uvedl Philippe Malgouyres, správce uměleckých předmětů v Louvru.

V polovině ledna odborník na vojenské starožitnosti posuzoval cenu pozůstalosti rodiny v Bordeaux a své podezření týkající se původu artefaktů sdělil policii.

Po ověření v databázi pohřešovaných uměleckých předmětů Treima, která v současnosti obsahuje 100 000 kradených předmětů, se ukázalo, že jde o majetek muzea Louvre.

Jen za rok 2020 bylo ve Francii odcizeno 900 uměleckých předmětů, uvedl komisař Frédéric Malon, který se podílí na vyšetřování. K poslední krádeži v Louvru došlo v roce 1998, obraz od Jeana-Baptisty Camille Corota se dodnes nenašel.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme