Muzeum umění v Olomouci se pře s ministerstvem o odvolání Soukupa. ‚Je neplatné,‘ tvrdí

Zástupci Muzea umění v Olomouci se s ministerstvem kultury přou o platnost odvolání ředitele Michala Soukupa. Podle nich je neplatné, neboť rozhodnutí ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) z 18. dubna ředitel dosud nepřevzal osobně. Odvolávají se přitom na výklad právníků. Zástupci ministerstva kultury to však odmítají, odvolání podle nich nabývá účinnosti po deseti dnech od doručení.

Olomouc Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý ředitel Muzea umění Olomouc Michal Soukup.

Bývalý ředitel Muzea umění Olomouc Michal Soukup. | Foto: Stanislav Heloňa/MAFRA | Zdroj: Profimedia

„V případě odvolání Michala Soukupa z funkce ředitele Muzea umění Olomouc a jmenování dočasného správce Ondřeje Zatloukala došlo k řetězci právních pochybení. Vyplývá to z právní analýzy, kterou vypracovala pražská advokátní kancelář Vepřek, Caska, Vlachová,“ uvedl mluvčí muzea Tomáš Kasal.

Ministr Staněk: Problém s odvoláním ředitelů Fajta a Soukupa je složitý, ale zákon platí pro všechny

Číst článek

Poukazuje na tvrzení právníků, podle kterých odvolání podle zákoníku práce nelze provádět s okamžitou účinností, jak ministr kultury učinil, ale je účinné až doručením odvolávanému zaměstnanci.

„Odvolání pak podle zákoníku práce musí být zaměstnanci doručeno do vlastních rukou, a to na pracovišti, v jeho bydlišti, případně kdekoliv může být zastižen, což se doposud nestalo. Odvolání tak nelze považovat za účinné do doby doručení panu Michalu Soukupovi,“ uvedl Kasal.

Podle ministerstva je však odvolání ředitele z funkce platné. „Odvolání ředitele Muzea umění Michala Soukupa bylo řádně odesláno prostřednictvím poštovních služeb a v případě, že si jej pan Soukup nepřevezme, nastává i tak po deseti dnech účinek doručení a tudíž nabytí účinnosti. Není tedy pravdou, že by odvolání ministrem kultury bylo z právního hlediska neplatné,“ řekla mluvčí ministerstva kultury Martha Häckl.

Ministr kultury Staněk pověřil řízením muzea Soukupova zástupce Ondřeje Zatloukala, ale i to podle právního výkladu, které má muzeum k dispozici, není v souladu s legislativou.

Post finančního ředitele pro Fajta? ‚Nestandardní,' hodnotí nabídku oborník na pracovní právo

Číst článek

Podle zřizovací listiny muzea vydané ministerstvem kultury není ministr oprávněn pověřovat někoho řízením, ale pouze jmenovat a odvolávat ředitele muzea.

Vybočení ze zákoníku

„Pověření pana Ondřeje Zatloukala je tak zjevným vybočením z limitů jak zákoníku práce, tak zřizovací listiny Muzea umění v Olomouci ze strany pana ministra kultury,“ dodal Kasal.

I přes právní rozepři by však Zatloukal muzeum vedl i nyní jako ředitelův zástupce vzhledem k tomu, že je Soukup na nemocenské.

Ministr Staněk odvolal 18. dubna kromě Soukupa také ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta. Ministr svůj krok vůči Soukupovi odůvodnil jeho selháním při přípravě a řízení projektu stavby Středoevropského fóra (SEFO) v období od září 2018 do dubna 2019.

Staněk vyčítá exšéfovi olomouckého muzea Středoevropské fórum. ‚To jsem nebyl ve funkci,‘ reaguje odvolaný

Číst článek

Soukupovi vytkl údajně předražené nákupy pozemků, podobu žádosti o evropské dotace a nesrovnalosti v dokumentech týkajících se projektu. Na Soukupa a jeho předchůdce Pavla Zatloukala podal trestní oznámení. Oba popřeli, že by se dopustili čehokoliv protiprávního.

Krok ministra vyvolal v olomouckém muzeu velkou nevoli. Jeho zaměstnanci již vyzvali Staňka k rezignaci. Muzeum se zapojilo do petice organizované zástupci Centra pro současné umění DOX, kterou dosud podepsalo na šest tisíc lidí, na pondělí příští týden plánuje v proluce, kde má SEFO stát, velký koncert jako akci namířenou proti setrvání ministra kultury ve funkci.

Grémium ČSSD minulý týden ministrovi uložilo, aby připravil do konce května výběrová řízení na obě funkce a zklidnil situaci. Podle expertů je ale nereálné vyhlásit v květnu konkurz na ředitele muzeí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme