Z výstavy pro ženy by se mohla stát dámská toaleta. Umělkyně nechce, aby její expozici navštěvovali muži

Muzeum v Austrálii se tento týden odvolalo proti nařízení soudu zpřístupnit mužům výstavu určenou pouze pro ženy. Soud tak rozhodl letos na začátku dubna poté, co si na expozici s odvoláním na antidiskriminační přístup stěžoval občan Nového Jižního Walesu Jason Lau, když nebyl na výstavu minulý rok vpuštěn.

Sydney Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstavu mohou v tasmánském muzeu starého a nového umění (MONA) navštěvovat pouze ženy (ilustrační foto)

Výstavu mohou v tasmánském muzeu starého a nového umění (MONA) navštěvovat pouze ženy (ilustrační foto) | Foto: Annaëlle Quionquion | Zdroj: Pexels / Pixabay

Aby sbírku mohly navštěvovat i nadále pouze ženy, její autorka a současně kurátorka muzea Kirsha Kaecheleová ji plánuje přetvořit v dámské toalety. Informovala o tom britská BBC.

Tasmánské muzeum starého a nového umění (MONA) provozuje od roku 2020 takzvaný Dámský salonek.

Zájem o umělkyně roste. Ceny jejich děl se zvyšují, stále ale zaostáváme za zahraničním trhem

Číst článek

Design salonku je navržen podle starých australských hospod, které ženy až do 70. let z většiny nesměly navštěvovat. Na zdech pokrytých zeleným sametem visí jedny z nejvzácnějších kousků muzea, včetně obrazů Pabla Picassa.

„Zvažuji, že salonek rozšířím o jedno z největších uměleckých děl 20. století a nejdůležitější toaletu v dějinách, Fontánu od Marcela Duchampa,“ řekla Kaecheleová australským médiím. „Muži by ji samozřejmě nemohli vidět, ale ženy by si ji užily.“

Jason Lau soud minulý rok upozornil, že muzeum jemu a dalším návštěvníkům, kteří se neidentifikují jako ženy, odepřelo „rovné poskytování zboží a služeb v souladu se zákonem“, když mu zakázalo sbírku navštívit.

„Pan Lau mimo jiné argumentuje tím, že expozici nemohl zažít, ačkoli zaplatil stejné peníze jako návštěvnice. Ale to, že ho muzeum odmítlo pustit dál, je součástí expozice,“ uvedla Kaecheleová. Podotkla, že rozhodnutí soudu považuje za krátkozraké.

Muzeum se už dříve odvolalo na širší interpretaci australského zákona, který diskriminaci umožňuje v případě, že podporuje rovné příležitosti pro znevýhodněné skupiny.

Od úterý je salonek uzavřen. „Bohužel jsem musela k tomuto kroku přistoupit alespoň do doby, než bude salonek splňovat jednu z podmínek výjimek ze zákona,“ řekla Kaecheleová. „Aby neporušoval žádné zákony, mohla by z něj být toaleta, ale i třeba kostel nebo škola, případně ubytovací zařízení.“

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme