Muzeum Kampa se dočká příspěvku od ministerstva kultury. Zaorálek slíbil pomoc v jednotkách milionů

Ministerstvo kultury finančně pomůže Nadaci Jana a Medy Mládkových s restaurováním uměleckých děl zasažených zplodinami požáru. Nadace spravuje sbírku umístěnou v Muzeu Kampa, kde minulý týden hořelo v technické místnosti. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) v pondělí po prohlídce muzea řekl Radiožurnálu, že pomoc státu může být v jednotkách milionů korun.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muzeum Kampa zasáhl minulý týden požár | Zdroj: Twitter Hasiči Praha

„Muzeum Kampa od ministerstva kultury dostává více typů podpory a dotací. Pro nás není problém abychom práci těch, kteří budou zničená díla restaurovat, podpořili. Budou to jednotky milionů,“ řekl při návštěvě muzea ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Kvůli požáru rozvodů zasahovali v Muzeu Kampa hasiči. Do výstavních prostor se oheň nedostal

Číst článek

Předseda správní rady nadace Jiří Pospíšil už dříve řekl, že škoda na objektu je přes deset milionů korun, a škoda na dílech zasažených kouřem asi dva až tři miliony korun.

Po požáru bude nutné opravit především technické zázemí, což podle odhadů vyjde na 10 milionů korun – tyto opravy zaplatí magistrát, kterému budova patří, ze své pojistky. Kouř poškodil i většinu děl ze sbírky Jana a Medy Mládkových, která byla uložena v horních patrech, kde jsou i depozitáře. Tam jsou podle vedení muzea stovky obrazů, plastik a dalších děl pokryté toxickým mazlavým popílkem. Restaurátoři je budou postupně čistit, kromě několika měsíců práce to bude muzeum stát nejspíš další miliony korun. Rozhodlo se proto spustit veřejnou sbírku, kam lidé můžou posílat peníze.

Expozice Muzea Kampa by se v těch méně poškozených, spodních patrech mohli otevřít již za dva týdny, a to včetně výstavy Alfonse Muchy a Pasty Onera, která byla podle vedení muzea před požárem hodně navštěvovaná. Ostatní prostory Sovových mlýnů, kde muzeum sídlí, si lidé prohlédnou nejspíš až na konci roku.

Objekt budoucího muzea získala Praha od státu v roce 1997 a sběratelka Meda Mládková si Sovovy mlýny pronajala od města na 99 let. Sbírka obsahuje přes 220 obrazů a kreseb Františka Kupky, 16 soch Otto Gutfreunda a přes 1000 děl českých a slovenských výtvarníků z let 1965 až 1985. Svou sbírku před smrtí v roce 2002 věnoval nadaci Mládkových významný český básník, výtvarník a sběratel umění Jiří Kolář.

Marie Veselá, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme