1918 - 1938. Experimentální výstava v Národní galerii ukáže Picassa či Moneta

Co všechno mohli vidět lidé, kteří se v době první republiky zajímali o výtvarné umění – to ukazuje nový výstavní projekt Národní galerie jménem 1918 - 1938: První republika. Součástí této nové sbírkové expozice budou díla Pabla Picassa, Henriho Mattise nebo Clauda Moneta, která pochází z takzvané francouzské sbírky. Tu nakoupil ve 20. a 30. letech 20. století československý stát a galerie je ukáže v kontextu československého prostředí poprvé.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Než se kvůli rekonstrukci uzavře na tři roky pražský Veletržní palác, vyzkouší si Národní galerie i její návštěvníci nový, experimentální způsob prezentování výtvarných prací. Výstavu 1918 - 1938: První republika kurátorský tým totiž pojal jako procházku po světě tehdejšího umění. A to včetně plánku, mapy a dobových týdeníků či filmů.

„Expozice seznamuje návštěvníky s významnými kulturními centry - Prahou, Brnem, Zlínem, Bratislavou, Košicemi a Užhorodem. Její součástí jsou i rekonstrukce zásadních výstav, které se v nich konaly, například První výstava surrealistické skupiny,“ popisuje kurátorka Anna Pravdová.

Obraz Josefa Šímy byl vydražen za 36 milionu korun. Jde o letošní nejdražší dílo prodané na aukcích v Česku

Číst článek

Návštěvníci v expozici uvidí i unikátní sbírku francouzského umění 19. a 20. století, kterou stát s podporou prezidenta T. G. Masaryka zakoupil pět let po svém založení. Poslední přírůstek se ve sbírce objevil roku 1937, tehdy do Československa putoval autoportrét Paula Gauguina s názvem Bonjour, Monsieur Gauguin.

„Příběh té sbírky je nesmírně silný a v celosvětovém kontextu zcela ojedinělý,“ upozorňuje ředitel národní galerie Jiří Fajt. „Neznám žádný jiný státní nákup, který by byl učiněný se snahou zabarvit identitu nově vzniklého státu tak silně frankofonně,“ dodává.

Galerie otevírá depozitáře

Osmičkový rok si Veletržní palác připomene i výstavou, která svým názvem Pravda vítězí(vá)! pozměnila tradiční nápis na vlajce prezidenta republiky. Na letácích, pamfletech nebo časopiseckých ilustracích ukazuje, jak se v minulosti informovalo o bitvách, demonstracích nebo královské korunovaci. K vidění tu jsou práce Josefa Lady, Mikoláše Aleše, Josefa Váchala a dalších umělců.

„Nesmírně zajímavé je to, že médium papíru nám umožňuje jednu událost prezentovat dvojím způsobem - oficiálním i tím opačným. Což je fenomén, se kterým se v době fake news setkáváme každý den,“ upozorňuje Jiří Fajt.

Nově Národní galerie otevře také svoje depozitáře. Ve skleněných vitrínách, které umožňují trojrozměrný pohled, návštěvníci uvidí bez hlubšího kurátorského záměru téměř šest stovek soch a řemeslných děl z asijské sbírky. Tímto způsobem by galerie ráda nechávala nahlédnout do svých archivů i v budoucnu. Na výstavách a ve sbírkách totiž dlouhodobě ukazuje jen zhruba 3% děl, která má k dispozici.

Hana Slívová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme