Pražská galerie zve na výstavu díla malíře Pivovarova. ‚Učí nás nepřehlížet maličkosti,‘ říká kurátorka

Národní galerie Praha hostí ve Veletržním paláci velkou retrospektivní výstavu díla malíře a ilustrátora Viktora Pivovarova. Expozice pokrývá jeho uměleckou dráhu v plné šíři, od děl vytvořených v rámci neoficiální umělecké scény v Moskvě 70. let až po současnou tvorbu v Praze.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Pivovarov: Dlouhá - dlouhá ruka, 1972, Ruské státní muzeum | Zdroj: Národní galerie Praha

Kurátorka Julia Bailey vybrala retrospektivní výstavě název Moskevská gotika. Zároveň se tak jmenuje jedno z děl Viktora Pivovarova. „Moskva je místo, kde se narodil a které jeho dílo velice ovlivnilo. Gotika odkazuje na víc motivů. Například na slavný obraz Americká gotika. Odkazuje také na Prahu, Viktor sem poprvé přijel v roce 1968 – těsně před pražským jarem. A místní gotické stavby na něj silně zapůsobily,“ vysvětluje kurátorka. V Praze se Viktor Pivovarov trvale usadil v 80. letech minulého století.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o výstavě i díle umělce představuje kurátorka Julia Bailey

Výstava obsahuje více než 200 maleb a kreseb. „On ve svém díle spojuje hluboký zájem o filosofii s prvky každodenního života. Učí nás také dívat se na věci kolem nás čerstvým, neotřelým pohledem. A nepřehlížet maličkosti. Doufám, že když si projdete tuhle výstavu, začnete myslet na věci kolem vás a lidi, které známe, s větším zájmem a porozuměním,“ říká kurátorka. Mezi další umělcova zásadní témata patří samota, erotika a vazba na literaturu.

Součástí výstavy je interaktivní studio určené dětem i dospělým, které skrze hru umožňuje hledat souvislosti v umělcově díle. Výstavu Moskevská gotika můžete ve Veletržním paláci navštívit do 21. listopadu.

Eliška Chocholová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme