Nejen Paříž, muzeum Louvre má i Abú Zabí. Jen za slavné jméno zaplatili půl miliardy dolarů

Skoro půl miliardy dolarů utratili jen za jméno. Pojmenovat muzeum 'Louvre' ropnému emirátu Abú Zabí ale za ty peníze stálo. Dokončení stavby trvalo deset let. Zdržení způsobila finanční krize i nízké ceny ropy a doprovázela ho kritika kvůli špatným podmínkám přistěhovaleckých dělníků.

Abú Zabí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muzeum Louvre v Abú Zabí

Muzeum Louvre v Abú Zabí | Foto: Satish Kumar | Zdroj: Reuters

Busta Alexandra Velikého, sfinga, dvouhlavá socha z Jordánska, obrazy evropských mistrů od Leonarda da Vinci po Pabla Picassa, tradiční japonské brnění, ale i moderní instalace čínského umělce Aj Wej-weje.

Louvre Abú Zabí chce prostě ukázat umění z celého světa, jak vysvětluje jeho ředitel Manuel Rabate. „Louvre Abú Zabí je první univerzální muzeum na Blízkém východě. To znamená, že vezme svět a chopí se jeho rozmanitosti,“ sděluje Radiožurnál. 

Muzeum Louvre v Abú Zabí | Foto: Satish Kumar | Zdroj: Reuters

V každé galerii jsou díla z různých částí světa, aby si každý všiml propojenosti světových kultur. Vedle sebe jsou třeba jedna z nejstarších kopií koránu, gotická bible a tóra z Jemenu - ve všech návštěvník uvidí verše se stejným poselstvím.

Zajímavá je i budova, přesněji 55 budov, které zastřešuje stříbrný dóm. „To je prvek, který je používaný v mešitách nebo u jiných duchovních budov. Chtěli jsme, aby to muzeum připomínalo typickou arabskou vesnici a její bílé domy,“ uvádí architekt Jean Nouvel. 

Dóm připomínající krajku s arabskými motivy tvoří osm vrstev, kterými musí projít každý paprsek světla. Stíny se tak pořád mění.

Emirát muzeum označuje i za centrum tolerance a vzdělanosti, ale je to samozřejmě i lákadlo pro turisty, jak přiznal ředitel kulturního úřadu Abú Zabí Saif Gobaš. „Naše památky UNESCO, pevnosti i megamuzea jako toto lákají různé druhy turistů. Určitě se díky tomu prodlouží doba, kterou tady stráví.“

A Louvre Abú Zabí zatím opravdu láká. Všech 5 tisíc vstupenek na sobotu, kdy se otevře veřejnosti, už je vyprodaných.

Muzeum Louvre v Abú Zabí | Foto: Satish Kumar | Zdroj: Reuters

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme