Trnová koruna, relikvie i obrazy. Katedrála Notre-Dame schraňovala historické poklady

Pařížská katedrála Notre-Dame, kterou poničil v pondělí požár, schraňuje relikvie uctívané katolíky, pozoruhodné varhany a mnoho uměleckých děl, napsala agentura AFP. Tento klenot gotiky, vydrancovaný a poničený za francouzské revoluce a pak znovu při nepokojích v roce 1831, již přišel o část mistrovských děl. Liturgický poklad patřil k nejbohatším ve Francii, než zmizel v roce 1789, ale postupně byl obnoven.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvzácnější památkou schraňovanou v Notre Dame je trnová koruna, která, jak věří katolíci, byla položena na hlavu Ježíše Krista těsně před ukřižováním. Skládá se podle webu katedrály z věnce o průměru 21 centimetrů z propletených větviček, na kterých byly trny, svázaných zlatými nitěmi | Foto: Benoit Tessier | Zdroj: Reuters

„Zaměstnanci Notre-Dame, architekti, pracovníci ministerstva kultury se zmobilizovali, aby hasičům objasnili, jaká díla bylo záhodno zachránit za každou cenu,“ řekl v úterý stanici RTL náměstek ministra vnitra Laurent Nuñez.

Varhany přežily, osud zvonů je nejasný. Co se podařilo zachránit z katedrály Notre-Dame?

Číst článek

Nejvzácnější památkou schraňovanou v Notre Dame je trnová koruna, která, jak věří katolíci, byla položena na hlavu Ježíše Krista těsně před ukřižováním. Skládá se podle webu katedrály z věnce o průměru 21 centimetrů z propletených větviček, na kterých byly trny, svázaných zlatými nitěmi. Tuto relikvii se v pondělí podařilo zachránit z plamenů, stejně jako roucho sv. Ludvíka, jak uvedl představený chrámu.

Kromě trnové koruny Notre-Dame uchovává další dvě relikvie z umučení Krista: část kříže a hřeb z ukřižování.

Kromě toho se tři relikvie nacházely v kohoutu na věžičce, zvané sanktusník, která se zhroutila pondělí večer: dílek z trnové koruny a ostatky sv. Diviše (Saint Denis) a sv. Jenovéfy (Sainte Geneviève).

Kromě trnové koruny Notre-Dame uchovává další dvě relikvie z umučení Krista: část kříže a hřeb z ukřižování | Foto: Benoit Tessier | Zdroj: Reuters

Mezi třemi varhanami Notre-Dame vynikají velké varhany s pěti manuály (klaviaturami), 109 rejstříky a téměř 8000 píšťalami. Postaveny byly původně v 15. století a postupně se zvětšovaly, až v 18. století dosáhly současné podoby. Revoluci přečkaly bez újmy, „bezpochyby díky interpretaci vlastenecké hudby“, jak se praví na webu katedrály.

Katedrála Notre-Dame trpěla už v minulosti. Jaký je příběh národního symbolu Francie?

Číst článek

Tři rozety, kruhová vitrážová okna představující rajské květy, vznikly ve 13. století a od té doby byly několikrát zrenovovány. Dvě největší, severní a jižní, mají průměr 13 metrů. V medailonech jsou tu zobrazeni proroci, svatí, andělé, králové, scény ze života svatých. Tři rozety ve svém středu zobrazují Pannu Marii, Ježíše jako dítě a Krista.

Ve svatyni, opírající se o jihovýchodní sloup příčné lodi, se nachází socha Madony s dítětem z poloviny 14. století, která je nejznámější ze 37 zobrazení Panny Marie v katedrále.

Za oltářem se nachází monumentální Pieta, kterou vytvořil sochař Nicolas Coustou v letech 1712 až 1728 na zakázku Ludvíka XIV. Vyhověl tak přání svého otce Ludvíka XIII.

Minulý čtvrtek bylo 16 měděných soch zobrazujících 12 apoštolů a čtyři evangelisty odvezeno z věže katedrály k opravě, a tak unikly pohromě | Foto: Benoit Tessier | Zdroj: Reuters

Minulý čtvrtek bylo 16 měděných soch zobrazujících 12 apoštolů a čtyři evangelisty odvezeno z věže katedrály k opravě, a tak unikly pohromě.

OBRAZEM: Notre-Dame den poté. Paříž má to nejhorší za sebou, u katedrály zůstává stovka hasičů

Číst článek

Sdružení pařížských zlatníků mezi léty 1630 až 1707 darovala katedrále každého 1. května obraz na velkém plátnu. Z těchto 76 velkých „májových“ pláten se v současnosti 13 nachází v různých kaplích katedrály.

Na západní stěně kaple sv. Viléma (Saint-Guillaume) visí jeden z nejkrásnějších obrazů katedrály, Navštívení Panny Marie, které namaloval malíř Jean Jouvenet (1716) jako mistrovské dílo osmnáctého století.

V jižní věži se nachází největší zvon katedrály zvaný Čmelák. Vyzvání o hlavních katolických svátcích a při významných událostech. Byl odlit před více než 300 lety a jeho kmotr Ludvíkem XIV. jej pokřtil Emmanuel. Váží 13 tun a jeho srdce, zavěšené uprostřed těla zvonu jako jeho bicí součást, váží 500 kg, dodala AFP.

Velkou část cenných uměleckých a liturgických předmětů se z hořícího chrámu Notre-Dame podařilo zachránit, řekl v úterý ministr kultury Franck Riester | Foto: Benoit Tessier | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme