Opatrně, vyzývají experti Macrona. Bojí se, že by se obnova katedrály Notre-Dame mohla uspěchat

Téměř 1200 architektů, památkářů a vědců z celého světa v dopise vyzvalo francouzského prezidenta Emmanuela Macrona k opatrnosti a odpovědnosti v souvislosti s obnovou pařížské katedrály Notre-Dame, kterou nedávno poškodil požár. Dokument zveřejnil francouzský deník Le Figaro. Mezi jeho signatáři je podle něj i český historik umění Ivan Foletti z Masarykovy univerzity v Brně.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rekonstrukce katedrály Notre-Dame bude podle expertů trvat minimálně deset let. | Foto: Christophe Petit Tesson | Zdroj: Reuters

Le Figaro napsal, že Macronův slib rekonstruovat chrám do pěti let a katedrálu znovu postavit „ještě krásnější“ vzbudil mezi odborníky obavy.

Jasný cíl: najít zdroj. Policejní experti začali s vyšetřováním požáru uvnitř Notre-Dame

Číst článek

Vláda kromě toho kvůli renovaci přišla s návrhem zvláštního zákona, který jí má umožnit obcházet některá pravidla týkající se ochrany památek.

Cílem sporného opatření je podle francouzského tisku práce usnadnit a urychlit. Kritici normy však tvrdí, že obnova by se tak mohla uspěchat. Renovace památky potrvá podle nich nejméně deset let.

Odborníci v dopise šéfovi Elysejského paláce mimo jiné píší, že rekonstrukce katedrály „je výzva, která přesahuje všechny politické mandáty i generace“. Macrona vyzývají, aby rozhodnutí o budoucnosti významné gotické památky nechal na historicích a expertech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme