Nový aukční rekord. Obraz Basquiata se prodal za 110,5 milionu dolarů, dražba trvala deset minut

Obraz amerického umělce Jeana-Michela Basquiata se při aukci v newyorské síni Sotheby's prodal za rekordních 110,5 milionu dolarů, což je zhruba 2,6 miliardy korun. Oznámila to aukční síň. Zaplacená částka je nejen nejvyšší cenou, jaká byla doposud zaplacena za dílo Basquiata, ale také nejvyšší cenou, jaká kdy zatím byla zaplacena za obraz některého z amerických umělců, napsala agentura AP.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nepojmenovaný obraz Jeana-Michela Basquiata se prodal za rekordních 110,5 milionu dolarů.

Nepojmenovaný obraz Jeana-Michela Basquiata se prodal za rekordních 110,5 milionu dolarů. | Zdroj: Profimedia

Nepojmenovaný obraz namaloval Basquiat v roce 1982. Zobrazuje obličej ve tvaru lebky. Obraz koupil známý japonský sběratel a podnikatel Jusaku Maezawa po desetiminutové nabídkové válce. Maezawa uvedl, že plánuje vystavit obraz v muzeu v japonském městě Čiba.

Předchozí rekord za obraz od Basquiata činil 57,3 milionů dolarů. Tento obraz vlastní také Maezawa.

Nepojmenovaný obraz byl téměř neznámý, než ho Sotheby's před týdnem ukázala. Byl v soukromé sbírce od roku 1984, kdy byl koupen v aukci za 19 000 amerických dolarů. Jeho cena byla nyní odhadnuta na 60 milionů USD.

Jean-Michel Basquiat poprvé na veřejnosti vystavoval v roce 1980. V New Yorku se proslavil jako autor graffiti a později také jako neo-expresionista. V roce 1988 zemřel na předávkování heroinem. V té době mu bylo 27 let.

 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme