Výstav s díly Picassa je příliš, za některými je jen byznys, myslí si jeho syn

Syn španělského malíře a sochaře Pabla Picassa kritizoval pařížské muzeum za příliš rozsáhlé zápůjčky děl jeho otce. Podle Clauda Picassa muzeum riskuje jejich poškození, když je půjčuje i na podle něj podprůměrné výstavy, které chtějí jen vydělat na jméně slavného malíře. Jeho jediný žijící syn to řekl v minulých dnech britskému deníku Times of London, z něhož nyní citovala španělská média.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Mnoho lidí si myslí, že učiní velké objevy, ale nakonec neobjeví nic,“ řekl Claude Picasso. Podle něj je v Evropě nyní příliš mnoho výstav s díly jeho otce. Řada z nich souvisí s projektem, který loni spustilo pařížské Picassovo muzeum pod názvem „Picasso-Středomoří 2017-2019“.

V rámci projektu zapůjčí toto muzeum na 5000 děl španělského malíře asi 60 institucím v zemích Středomoří, například do Turecka, Řecka, Maroka, Izraele, na Kypr či na Maltu. Jen ve Francii se letos konají přes dvě desítky výstav s Picassovými díly. Někteří ale tento projekt kritizují s tím, že bude mít jen malý přínos ke studiu Picassova díla.

Pasta Oner, Kintera, Bolf. Poslechněte si, jak vznikal seriál virtuálních prohlídek u českých umělců

Číst článek

Téhož názoru je i kulturní redaktor deníku Le Figaro Eric Biétry-Rivierre, který označil řadu Picassových výstav z letošního léta za vlnu tsunami. „Některé výstavy jsou excelentní, ale jiné jsou nevýrazné a nedělají nic jiného, než že surfují na slavném jménu,“ míní francouzský redaktor. Mezi průměrné výstavy zařadil například výstavu v Arles, kde jsou k vidění díla Picassa a Vincenta van Gogha na téma slunce.

Ředitel pařížského Picassova muzea Laurent Le Bon ale projekt zápůjček brání s tím, že je lepší díla vystavovat, než je jen skladovat. „Mým záměrem je zajistit, aby muzeum nebyla hrobka,“ tvrdí Le Bon. „Místo stále stejných výstav jako Picasso a ženy či Picasso a láska se snažíme přispět k novým nápadům,“ dodal Le Bon.

Například Picassovo muzeum v Barceloně od května do září vystavuje na 180 Picassových maleb, kreseb a soch na téma jídlo a vaření. „Picasso měl úzký vztah k restauracím a barům, kde se setkával s přáteli. Miloval jídlo a pití,“ řekl o výstavě ředitel barcelonského muzea Emmanuel Guigon. Picasso strávil v Barceloně několik let a v roce 1900 tam v pivnici U čtyř koček uspořádal svou první výstavu.

Španělský rodák Pablo Picasso vystřídal za svůj jednadevadesátiletý život mnoho uměleckých směrů, z nichž řadu ovlivnil a jeden založil. Spolu s Georgesem Braquem je považován za otce kubismu, u jehož zrodu byl Picassův obraz Avignonské slečny (1907) zobrazující pět nahých prostitutek z ulice Avinyó v Barceloně. Jeho dalším velmi slavným dílem je Guernica (1937) zobrazující podle historiků umění hrůzy španělské občanské války. Tato válka a následná diktatura generála Franciska Franka byly příčinou, proč se Picasso usadil ve Francii, kde v roce 1973 zemřel.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme