Poslední plátno Leonarda da Vinciho jde do dražby. Spasitel světa může vynést přes dvě miliardy

V New Yorku se chystá dražba posledního plátna renesančního umělce Leonarda da Vinciho. Oznámila to aukční síň Christie's, která předpokládá, že obraz nazvaný Spasitel světa se může v listopadu prodat v přepočtu za více než dvě miliardy korun. Odborníci na umění se přitom dlouho domnívali, že originál, zobrazující žehnajícího Ježíše Krista, se nedochoval.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obraz Leonarda Da Vinciho Spasitel světa. | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Mezi nejznámnější díla italského renesančního umělce a vynálezce Leonarda da Vinciho patří Mona Lisa nebo malba Poslední večeře.

Plátno Salvator mundi zobrazuje Krista v modrém oděvu, jak žehná pravicí s překříženými prsty a v levé ruce drží křišťálovou kouli. Da Vinci ho namaloval kolem roku 1500.

Historici umění se domnívají, že dílo je jedním z 20 pláten, které umělec za život vytvořil. Dochovaly se jich jen asi tři čtvrtiny a až na tento všechny patří muzeím a dalším institucím.

Dílo bylo na přelomu 16. a 17. století ve sbírkách anglického krále. Pak na dlouhou dobu zmizelo a objevilo se až na začátku minulého století. V roce 1958 byl obraz na aukci prodán jen za 45 liber.

Dílo Leonarda da Vinciho Spasitel světa. | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Ruský miliardář zaplatil více

„Znovu se obraz objevil na jedné malé aukci ve Spoojených státech v roce 2005. Byl překryt vrstavmi barvy, které zakryly jeho kvality. Prodal se jako reprodukce. Noví majitelé pak začali s restaurováním, a jakmile odstranili svrchní vrstvy, odhalili starou původní malbu. V ten moment se začalo uvažovat o tom, že by to skutečně mohl být originál, o kterém se myslelo, že je dávno zničený,“ vysvětluje odborník na díla starých mistrů Alan Wintermute, expert aukční síně Christie's.

Wintermute odhaduje, že by se plátno mohlo prodat za zhruba 100 milionů dolarů (tedy více než dvě miliardy). Před několika lety ho přitom podle britského deníku The Times koupil ruský miliardář Dmitrij Rybolovlev ještě za vyšší cenu, bezmála 130 milionů dolarů.

Aukce se bude v New Yorku konat 15. listopadu. Ale ještě předtím bude obraz vystavený v Hongkongu, San Francisku a Londýně.

Ve stejné aukci se bude také dražit dílo nazvané Šedesát posledních večeří z roku 1986 od popartového umělce Andyho Warhola. Jde o sadu šedesáti černobílých sítotiskových reprodukcí DaVinciho Poslední večeře. Cena se odhaduje v přepočtu na miliardu korun.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme