Žižkov má svůj vlastní betlém. Biblické postavy doplňuje Jára Cimrman nebo Olga Havlová

Ježíška, ale i Jaroslava Haška nebo Járu Cimrmana uvidí lidé v netradičním žižkovském betlému. Po čtyřech letech, kdy ho z popudu radnice Prahy 3 budovali pedagogové a studenti tamní Střední uměleckoprůmyslové školy, byl nyní dokončen.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žižkovský betlém | Zdroj: Praha 3

Finální podobu, která zachycuje žižkovskou scenérii z první poloviny 20. století doplněnou o 36 figur, představili v pondělí autoři spolu se zástupci městské části.

Svatopetrské náměstí bude zdobit obří betlém z písku. Jesličky ve Vatikánu ponesou i českou stopu

Číst článek

Betlém je unikátní tím, že figurky kromě biblických postav představují i žižkovské rodáky a lokální osobnosti, reálné i fiktivní – jako třeba Cimrmana. Dílo je k vidění do konce ledna v informačním centru Prahy 3.

Betlém začal vznikat před více než čtyřmi lety a zprvu ho tvořila jen svatá rodina a tři králové. Postupně se počet figurek rozšířil, takže je v něm k vidění například první žižkovský starosta Karel Hartig, císař František Josef I., prezident Tomáš Garrigue Masaryk, hudebník Jaroslav Ježek, spisovatelé Jaroslav Hašek a Jaroslav Seifert, malířka Toyen.

K nalezení jsou však i fiktivní postavy jako například Jan Tleskač, Josef Švejk, Jára Cimrman a Rychlé šípy. Mezi figurami jsou i klasické žižkovské postavičky jako harmonikář, řezník či drbna.

Svou figurku v žižkovském betlému má i Jára Cimrman | Zdroj: Praha 3

Letošním přírůstkem je Pérák, který podle legendy v době protektorátu bojoval s pomocí pružin na botách s německými okupanty. Nově jsou k vidění i spisovatel Franta Sauer, herci Oldřich Nový, Vlasta Burian a Jaroslav Marvan a také Olga Havlová. Ta stojí na pivním sudu, který má připomínat jejího manžela, prezidenta a dramatika Václava Havla. Novinkou je rovněž osvětlení a elektrifikace betlému.

Příběh betlému má podle autorů dvě roviny – biblickou a žižkovskou. Ta první vychází z křesťanské tradice, zatímco druhá ze stylizované podoby Žižkova začátku 20. století. Řezník je tak zároveň žižkovským řezníkem a Herodem, policajt reprezentuje také římského vojáka.

Figurky jsou podle jednoho z autorů betlému Richarda Peška z umělé pryskyřice odlité do silikonových forem vytvořených z originálů z keramické hlíny. Budovy jsou vyřezány z překližky. Jak postavy, tak scenérie, jsou vybarveny olejovými barvami v kombinaci s temperami.

Figurky žižkovského betléma zleva: Vlasta Burian, Jaroslav Marvan, Oldřich Nový, Olga Havlová, Pérák a Franta Sauer | Zdroj: Praha 3

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme