Rafael, Tizian, Rembrandt, Goya i El Greco. Barcelona získala 500 uměleckých děl ze ztraceného dědictví

Barcelonské radnici se podařilo získat přes 500 uměleckých děl, které městu před 30 lety odkázal movitý podnikatel a která následně ukryla jeho rodina. Kolekce obsahuje díla starých mistrů, jako byl Rafael, Tizian, Rembrandt, Goya nebo El Greco, informovala agentura AFP.

Barcelona Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barcelonské radnici se podařilo získat přes 500 uměleckých děl, které městu před 30 lety odkázal movitý podnikatel a která následně ukryla jeho rodina. Kolekce obsahuje díla starých mistrů, jako byl Rafael, Tizian, Rembrandt, Goya nebo El Greco (ilustrační foto) | Foto: Rijksmuseum | Zdroj: Rijksmuseum

Rozsáhlou uměleckou sbírku katalánské metropoli odkázal Julio Muňoz Ramonet, jedna z hlavních postav poválečné Barcelony. Muž velkého vlivu a bohatství ke konci života kvůli obvinění z falšování dokumentů a podvodu utekl do Švýcarska, kde v roce 1991 zemřel. Barceloně odkázal svůj palác v centru města, přilehlé budovy a veškeré jejich vybavení, včetně umělecké sbírky.

Prohlédněte si každý tah štětcem. Muzeum zveřejnilo detailní sken Rembrandtovy Noční hlídky

Číst článek

Ramonetova rodina však o odkazu město neinformovala, velkou část majetku ukryla a o dědictví se už od 90. let soudí, napsal deník La Vanguardia.

V roce 2017 se vyšetřovatelům podařilo získat dvě nejcennější odkázaná díla od Goyi a El Greca, která jsou nyní vystavená v Katalánském národním uměleckém muzeu (MNAC) v Barceloně. V pátek barcelonská radnice oznámila, že další stovky ztracených děl našli vyšetřovatelé v únoru a březnu v galeriích, v domech podnikatelovy rodiny a v různých firmách v Madridu, Barceloně či Alicante.

Mezi nalezenými díly jsou i dvě oltářní desky ze 14. a 16. století, téměř 400 obrazů, čtyři sochy a tři tapiserie. Podařilo se získat i cenné dokumenty, které pomohou úřadům zjistit skutečný rozsah a hodnotu Ramonetova odkazu.

„Soudní spory s touto rodinou trvají 25 let a tohle je důležitý krok. Musíme však nalézt ještě mnoho děl, některá z nich jsou opravdu hodnotná,“ uvedl barcelonský radní pro kulturu Joan Subirats, podle kterého byly tajnosti okolo rozsahu umělecké sbírky součástí strategie Ramonetovy rodiny na získání dědictví.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme