Amsterdamské Rijksmuseum získalo vzácný obraz. Obchodník mu ho věnoval ‚na paměť obětí covidu-19‘

Slavné amsterdamské Rijksmuseum (Říšské muzeum) díky pandemii získalo vytoužený vzácný obraz od vlámského mistra z 16. století Bartholomea Sprangera. Věnoval mu ho obchodník s uměním jako příspěvek k boji s pandemií.

Amsterodam Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obraz Tělo Kristovo podpírané anděly | Zdroj: Reuters

Nebýt pandemie, Rijksmuseum by obraz Tělo Kristovo podpírané anděly, po němž tolik toužilo, nemělo, tvrdí agentura AP. Nyní se dílo skví v centrální síni jedné z nejslavnějších kulturních institucí na světě.

Prohlédněte si každý tah štětcem. Muzeum zveřejnilo detailní sken Rembrandtovy Noční hlídky

Číst článek

Zámožný obchodník s obrazy starých mistrů Bob Haboldt se totiž rozhodl obraz věnovat muzeu „na paměť obětí covidu-19, nejen těch, kteří zemřeli, ale také těch, kteří trpěli“, vysvětlil svůj neobvyklý příspěvek sběratel. Obraz má podle něj také sloužit jako inspirace ostatním, aby podporovali umění.

Když se muzeum v pondělí znovu otevřelo v rámci rozvolňování opatření souvisejících s pandemií, generální ředitel Taco Dibbits označil dar jako „moment světla“. Jeho radost ostře kontrastovala se zklamáním, které pociťoval na březnovém veletrhu s uměním TEFAF, kde chtěl obraz pro muzeum zakoupit.

„Stáli jsme tam kolem obrazu s našimi kurátory a říkali jsme si, jak je úžasný,“ cituje AP šéfa muzea. To ještě nevěděli, že obraz byl právě prodán.

Ztráta milion eur týdně

Když se Dibbits vrátil z jižního Nizozemska do Amsterodamu, musel se potýkat s dopady koronavirové epidemie na muzeum. Každý týden bez návštěvníků podle něj instituce přicházela o milion eur. „To je opravdu velmi podstatná část toho, co potřebujeme na fungování muzea,“ poznamenal Dibbits.

‚Čmárání po zdech je zakázané‘ Freska básníka v Petrohradu dlouho nevydržela, školník ji přemazal

Číst článek

Byl pak velmi překvapen, když mu Haboldt zavolal a sdělil mu, že při vypuknutí pandemie prodej obrazu zrušil. „V izolaci jsem dospěl k rozhodnutí, že nebudu myslet na jeho finanční hodnotu,“ řekl nizozemský světoběžník, aniž by uvedl sumu, za kterou by bylo možné obraz zpeněžit.

„Chtěl jsem ho dostat před velké obecenstvo,“ poznamenal Haboldt. Jelikož je rodákem z Amsterdamu, jeho volba padla samozřejmě na Rijksmuseum.

Obraz zachycující Kristovo vzkříšení je alegorií utrpení i naděje. „Ten obraz představuje velké poselství,“ je přesvědčen Haboldt. „Doufám, že lidé se před ním na chvíli zastaví a uvědomí si, že ačkoli se dívají na náboženský obraz, dívají se také na něco nadčasového, plného soucitu, slitování a naděje,“ řekl dobrodinec.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme