‚Čmárání po zdech je zakázané‘ Freska básníka v Petrohradu dlouho nevydržela, školník ji přemazal

Jen krátce vydržel portrét básníka Josifa Brodského, namalovaný k 80. výročí umělcova narození na zdi v jeho rodném Petrohradu. Ukázalo se, že zanedbaná zeď patří místní škole, a tak školník dílo přemazal s vysvětlením, že veškeré čmárání po zdech je zakázané, uvedl server Newsru.com.

Petrohrad Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Portrét se objevil na zdi poblíž místa, kde Brodskij spolu s rodiči žil v malém bytě v letech 1955 až 1972 a odkud emigroval do Spojených států.

„Dobří básníci se vracejí,“ poznamenala galerie, která básníkův portrét nechala zhotovit. Fresku na zdi provázel hudební maratón, inspirovaný Brodského verši, radícími „neudělej chybu, neopouštěj pokoj“, zapadajícími do doby restrikcí spojených s šířením nákazy koronavirem.

Banksy poděkoval zdravotníkům starajícím se o pacienty s koronavirem. U nemocnice nechal obraz

Číst článek

Ale malba nevydržela na zdi ani 24 hodin, poznamenal server s tím, že městské služby, obvykle potírající všechny podoby a projevy street artu, v tom tentokrát byly nevinně.

„Nevíte, že ve škole se graffiti nesmí?“ prohlásil školník, který básníkův portrét zamazal barvou a i vrstvou betonu.

Úřady mu daly za pravdu: podle předpisů je nutné zachovávat původní vzhled budov bez ohledu na uměleckou hodnotu obrazů, které by se na nich mohly vyskytnout.

Brodskij se narodil v židovské rodině ve městě na Něvě v dobách, kdy neslo název Leningrad, a zažil jeho obléhání Němci. Sovětský režim jej nechal odsoudit za příživnictví, později jej zbavil občanství, a tak musel emigrovat. V roce 1987 získal Nobelovu cenu za literaturu. Zemřel v roce 1996 ve Spojených státech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme