Třetí nejnavštěvovanější výstava. Slovanskou epopej v Tokiu loni vidělo průměrně 11 tisíc lidí denně

Výstava obrazů českého malíře Alfonse Muchy Slovanská epopej v japonské metropoli Tokiu byla v loňském roce třetí nejnavštěvovanější výstavou výtvarného umění na světě. Uvedl to časopis The Art Newspaper, který sestavil žebříček nejpopulárnějších expozic podle průměrného denního počtu návštěvníků.

Tento článek je více než rok starý.

Paříž/Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovanská epopej Alfonse Muchy

Slovanská epopej Alfonse Muchy | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Muchova monumentální plátna s mytologickými výjevy byla v minulém roce vystavena v Národním centru umění v Tokiu po tři měsíce. Celkem je podle zmíněného časopisu zhlédlo 657 350 lidí, přičemž denní průměr byl 8505 návštěvníků.

Nový domov pro Slovanskou epopej? Mluví se o pražském Obecním domě

Číst článek

Nejvíce zájemců denně přitahovala loni výstava děl japonského sochaře z přelomu 12. a 13. století s názvem Unkei: Mistr buddhistického sochařství, která byla k vidění rovněž v Tokiu. Průměrná denní návštěvnost přesahovala 11 000 lidí, výstava byla ale otevřena kratší dobu, takže celkový počet návštěvníků byl 600 439, což je nižší číslo než v případě Muchovy Slovanské epopeje.

Na druhém místě žebříčku skončila pařížská výstava obrazů impresionistů a postimpresionistů, které před revolucí v roce 1917 shromáždil ruský sběratel Sergej Ščukin. Ščukinova sbírka je považována za jednu z nejvýznamnějších soukromých sbírek moderního umění na světě. Do budovy Nadace Louise Vuittona v Paříži se na obrazy slavných mistrů, jako je Henri Matisse, Pablo Picasso či Paul Cézanne, přišlo podívat více než 1,2 milionu lidí a denní průměr návštěvníků byl 8926.

Po boku Jajoi Kusamové

V první desítce je rovněž například další tokijská výstava představující díla výstřední současné výtvarnice Jajoi Kusamaové, která bývá označována za pokračovatelku pop artu, či výstava v brazilském Riu de Janeiro věnovaná nizozemskému uměleckému hnutí De Stijl a jeho zástupci, průkopníkovi abstraktního malířství Pietu Mondrianovi. Časopis upozorňuje, že tato výstava byla pro návštěvníky přístupná zdarma.

Tři z výstav, které se dostaly do první desítky, prezentovalo Guggenheimovo muzeum v Bilbau, které sídlí ve známé extravagantní budově navržené americkým architektem Frankem Gehrym.

Deset nejpopulárnějších výstav roku 2017 podle průměrné denní návštěvnosti:

1. Unkei: Mistr buddhistického sochařství, Národní muzeum v Tokiu

2. Ikony moderního umění: Ščukinova sbírka, Nadace Louise Vuittona, Paříž

3. Alfons Mucha, Národní centrum umění, Tokio

4. Painters' Painters, galerie Saatchi, Londýn (zdarma)

5. Jajoi Kusamaová: Moje věčná duše, Národní centrum umění, Tokio

6. Mondrian a De Stijl, Kulturní centrum Brazilské banky, Rio de Janeiro (zdarma)

7. Ken Jacobs: Hosté, Guggenheimovo muzeum, Bilbao

8. Bill Viola: Retrospektiva, Guggenheimovo muzeum, Bilbao

9. Georg Baselitz: Hrdinové, Guggenheimovo muzeum, Bilbao

10. Van Gogh a roční období, Národní galerie státu Viktorie, Melbourne

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme