Čapek, Kubíček, Kupka nebo Pasta Oner. Aukční dům Sotheby's draží díla českých umělců

Pokud jste příznivci českého umění, můžete si nachystat své peněženky. Aukční dům Sotheby's totiž v pondělí spouští dražbu děl ze střední a východní Evropy. V nabídce je 62 děl od umělců z Německa, Maďarska, Polska, ale také Řecka nebo Ruska – a samozřejmě jsou zastoupeni i čeští umělci.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Čapek

Josef Čapek | Foto: Petr Horník / Právo | Zdroj: Fotobanka Profimedia

V seznamu dražených se mezi českými umělci objevují klasická jména, která jsou už ve světě známá, jako jsou představitelé české avantgardy. Od těch se bude prodávat například kresba Dva muži, jejímž autorem je Josef Čapek.

V prodeji jsou také lepty od českého zakladatele abstraktního umění Františka Kupky.

Kupkův obraz Pískaři na Seině se na aukci v Praze prodal za bezmála 20 milionů korun

Číst článek

Zajímavější ale je, že do výběru se dostalo i několik současných umělců. Do aukce míří třeba obraz umělce vystupujícího pod jménem Pasta Oner, který se věnuje pop-artu a graffiti, nebo dvojobraz Patrika Hábla, představitele takzvané neštětcové malby.

Nejvyšší vyvolávací cenu ze všech 62 děl má obraz Námořník od řeckého malíře Yannise Tsarouchise. Kdo na něj vůbec chce přihodit, tak musí mít připraveno 50 tisíc liber, tedy v přepočtu asi milion a půl českých korun. Celková cena by se mohla podle odhadů aukčního domu vyšplhat až na necelých 2,5 milionu.

Nejcennější český obraz je černo-šedo-modré abstraktní dílo Progrese od Jana Kubíčka. Jeho vyvolávací cena je asi 400 tisíc korun, prodat by se podle odhadů mohl až za půl milionu.

Jakub Lucký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme