Rekonstrukce Šlechtovky ve Stromovce je téměř u konce. Prahu vyšla oprava zámečku na 120 milionů

Po dvou letech od zahájení rekonstrukce dělníci dokončují práce na Šlechtově restauraci ve Stromovce. Město, kterému někdejší lovecký zámeček ze 17. století patří, už vybralo provozovatele. A pokud všechno půjde podle plánu, na jaře příštího roku by do restaurace mohli zavítat první návštěvníci.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Provozovatelem Šlechtovky bude Vinohradský pivovar, který návštěvníkům první pivo načepuje nejspíš v dubnu nebo v květnu příštího roku. Ten vyhrál ve výběrovém řízení, kterého se účastnilo deset zájemců.

Restaurace nabídne kromě piva nebo vína také tradiční českou kuchyni. Bude tu ale třeba i výdejní okénko s občerstvením a samozřejmě venkovní posezení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž o rekonstrukci Šlechtovky

Provozovatel tu chce pořádat různé kulturní a společenské akce, například koncerty nebo divadelní představení.

„My jsme nehledali úplně jenom čistého provozovatele hospody. My jsme hledali společnost, které kromě toho, že umí vařit, nabízet pivo a nějak se slušně chovat ke svým hostům, tak také má nějakou kulturní část ve svém provozování,“ řekl Českému rozhlasu Regina Vlastimil Ježek, ředitel a předseda představenstva Obecního domu, který spadá pod hlavní město.

Šlechtovka se bude zprovozňovat postupně. Napřed má být zpřístupněné venkovní posezení a dál i restaurace, kavárna v prvním patře nebo altán. Dominantou Šlechtovky bude obnovená umělá krápníková jeskyně s kašnou, takzvaná grotta, kterou se restaurátoři snaží opravit podle původního vzhledu. Stěny kvůli tomu zdobí mušlemi, například perlorodkami.

Lovecký letohrádek

Historie této významné kulturní památky sahá až do 17. století, kdy sloužila jako lovecký letohrádek. Později, když se z Královské obory stalo vojenské ležení, fungovala jako sklad obilí a sena.

Václav Šlechta, po kterém je restaurace pojmenovaná, si budovu pronajal ve druhé polovině 19. století a s rodinou ji jako restauraci provozoval až do začátku druhé světové války. Po ní už začal objekt pomalu chátrat a nakonec byl uzavřený úplně. Později ho navíc poničily dva požáry a povodeň.

Na rekonstrukci, která město vyjde zhruba na 120 milionů korun, čekala Šlechtovka 40 let.

Jessica Petrů, Martina Topinková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme