‚Ti, kteří je napsali, přispěli na LGBT.‘ Litevský umělec prodal koláž homofóbních výrazů za 128 000 korun

Litevský umělec Erikas Mališauskas vytvořil digitální koláž z homofobních vzkazů, které obdržel poslanec a zastánce práv komunity leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT). Dílo nazvané Mrak nenávistných projevů poté vydražil za více než 6000 dolarů (přes 128 000 korun). Peníze věnuje organizacím podporujícím sexuální menšiny, napsala agentura Reuters.

Vilnius Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mladý umělec vytvořil mrak z urážlivých komentářů na sítích

Mladý umělec vytvořil mrak z urážlivých komentářů na sítích | Zdroj: Reuters

„Můj cíl byl zpeněžit nenávistné projevy,“ uvedl Mališauskas. „Teď všichni, kdo napsali nenávistné vzkazy lidem z LGBT (komunity), přispěli finančně na (podporu) LGBT,“ dodal.

Proti homosexuálům vůbec nic nemám. Klasickou rodinu ale tvoří žena a muž, myslí si Okamura

Číst článek

Jeho černobílé dílo obsahuje množství urážlivých zpráv v litevštině, z nichž většinu dostal Tomas Raskevičius - první aktivista hájící práva sexuálních menšin, kterého si Litevci zvolili do parlamentu. „Zvrhlíku, přestaň se ukazovat normálním litevským lidem,“ uráží ho jeden ze vzkazů. „Ničíš Litvu a měl by ses stydět,“ útočí na něj další. Mnoho jich také používá hanlivé označení pro homosexuály.

Raskevičius podobné zprávy dostává na sociálních sítích, přičemž denně mu jich přijde několik. Pokud však někde vystoupí veřejně a podpoří práva homosexuálů jako třeba partnerské svazky lidí stejného pohlaví, jejich počet roste.

Vzkazy, ve kterých mu autoři hrozí fyzickým násilím, obvykle předává polici. Další zveřejňuje, aby vyvolal debatu. Pokud je negativní přístup schovaný, nelze se mu podle něj postavit. Jen když je odhalen, můžeme ho řešit, míní Raskevičius.

‚Mraky se rozplynou‘

Mališauskas uvedl, že ho šokovala obrovská míra urážek, kterým čelí Raskevičius a lidé z komunity leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů v Litvě. Vybrané nenávistné vzkazy stylizoval do tvaru mraku - ten si zvolil, jelikož se jednou všechny „mraky rozplynou“.

Své digitální dílo prodal opatřené takzvaným nezaměnitelným tokenem (NFT) coby zárukou jeho původnosti. Nezaměnitelné tokeny jsou elektronické identifikátory, které s pomocí technologie blockchain potvrzují, že je digitální předmět autentický. V uměleckém světě jsou čím dál populárnější, jelikož umožňují permanentní potvrzení pravosti digitálního díla, nehledě na množství jeho kopií nebo stažení, podotýká Reuters.

Mališauskasův Mrak nenávistných projevů si koupil zájemce, který si přál zůstat anonymní.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme