Toyen si připsala další aukční rekord. Obraz Cirkus z roku 1925 se prodal za více než 79 milionů korun

Obraz Cirkus malířky Toyen se v neděli v aukci v pražském Mánesu prodal na sále za 65,75 milionu korun. ČTK to řekla Kateřina Sokolová z pořádající aukční síně Adolf Loos Apartment and Gallery. I s aukční přirážkou, která činí 21 procent, nový majitel za dílo zaplatí 79,56 milionu korun.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 20:11 18. 4. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obraz malířky Toyen z roku 1925 s názvem Cirkus. | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Jde o nový autorský rekord avantgardní malířky v aukčním prodeji. Obraz Cirkus namalovala Toyen v roce 1925, pochází tak z autorčina vzácného, sběratelsky velmi ceněného pařížského období. Vyvolávací cena obrazu byla 23 miliony korun. Dílo z 20. let se na trh vrátilo 20 let od svého prvního aukčního prodeje, v červnu 2001 byl vydražen za tehdy rekordních téměř 2,5 milionu korun.

Přelomové dílo v tvorbě Toyen. ‚Rekord jsme ale ani ve snu nečekali,‘ říká o Pikové dámě ředitel aukční síně

Číst článek

Toyen dlouhodobě patří mezi nejdražší české autory. Její obraz Spící byl v roce 2009 prvním dílem vydraženým na českých aukcích za více než 20 milionů korun. Loni se jejím nejdražším dílem prodaným v tuzemské aukci stal obraz Piková dáma, když se jeho cena vyšplhala přes 78 milionů korun. Prodávala ho stejná aukční síň jako v neděli.

Úspěchem aukce byla dražba dalšího díla Toyen pohlednicového formátu s titulem Sans Titre /Bez názvu (Hlava kočkovité šelmy) z období kolem roku 1955, jehož cena se vyšplhala z 680 tisíc korun na tři miliony korun. Obraz pocházel ze sbírky slavného zakladatele světového surrealistického hnutí André Bretona, Toyen mu ho v 50. letech osobně věnovala.

Lídr Kupka

Na aukci se nabízel také třeba obraz Jana Preislera Tři dívky v lese z roku 1906, který se dlouhá léta skrýval v soukromé pražské sbírce. Obraz reprezentuje vrchol evropského symbolismu, měl vyvolávací cenu 14,9 milionu korun, prodal se za více než 29 milionů korun včetně aukční přirážky. Obraz Alfonse Muchy Pohled do budoucnosti se vyvolával za 3,5 milionu korun a prodal se za 13,3 milionu včetně přirážky.

Výjimečná cena za dílo českého autora. Kupkovo Tryskání II se vydražilo za 230,8 milionu korun

Číst článek

Pozornost sběratelů vzbudila i díla Františka Kupky. Abstraktní kompozice z let 1930 až 1935 se vydražila přibližně za dvojnásobek vyvolávací ceny 2,5 milionu korun. Magická práce Cesta ticha známá v několika variantách se jako práce na papíře vyvolávala za 380 tisíc korun a prodala se za 762 500 korun. Několikanásobně převýšily vyvolávací ceny také drobné kresby ze sbírky mecenáše umění a továrníka Jindřicha Waldese.

Kupka je lídrem tuzemských aukcí, za desítky milionů se dnes prodávají jeho průkopnické abstraktní malby. V Česku je jeho nejdráže prodaným dílem v aukci od loňska obraz Divertimento II, za který kupec včetně aukční přirážky zaplatil při dražbě v Praze 90,24 milionu korun. Vyvolávací cena byla 30 milionů korun. V březnu se v londýnském aukčním domě Sotheby's vydražil Kupkův obraz nazvaný Tryskání II (Le Jaillissement II) za 7 551 600 liber (230,8 milionu korun). Podle dostupných údajů se Tryskání II stalo nejdražším dílem českého původu prodaným v zahraniční aukci v posledních desetiletích.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme