Obraz malířky Toyen se prodal za 35 milionů. Podobná díla jsou dnes na trhu téměř nedostupná

Dílo malířky Toyen z roku 1956 Skryt v jejich odrazech se na nedělní aukci v Obecním domě v Praze prodalo téměř za 35 milionů korun včetně aukční přirážky 24 procent. Vyvolávací cena byla 18 milionů korun. Nejdražším dílem Toyen prodaným v tuzemské aukci zůstává obraz Cirkus, za který nový majitel loni zaplatil konečnou cenu 79,56 milionu korun.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 20:22 20. 11. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obraz malířky Toyen Skryt v jejich odrazech (1956)

Obraz malířky Toyen Skryt v jejich odrazech (1956) | Zdroj: European Arts

O dílo Skryt v jejich odrazech malířky Toyen svedlo napínavou bitvu několik dražitelů on-line a na telefonu. „Jednalo se o mimořádnou příležitost pro tuzemské sběratele nebo investory. Podobná díla v této kvalitě jsou dnes na trhu již prakticky nedostupná,“ uvedl k obrazu Toyen za pořádající společnost European Arts Miloš Svoboda.

Dílo Skryt v jejich odrazech bylo vystaveno na celoevropské retrospektivě Toyen, která se konala v posledních dvou letech v Národní galerii v Praze, Kunsthalle Deutschland v Hamburku a pařížském Musée d’Art Moderne.

Hranice států, stěny bytů a bariéry mezi lidmi. Výstava Pokoje představuje tvorbu mladých umělců

Číst článek

„Toyen dokázala skvěle pracovat se soumrakem a svítáním, s hodinou mezi psem a vlkem, jak tento stav nazývali její surrealističtí přátelé,“ uvedl v posudku k obrazu Karel Srp.

Nedělní aukce v Grégrově sále Obecního domu nabídla sběratelům a veřejnosti celkem 250 položek klasického i moderního výtvarného umění. Sběratelé utratili téměř 117 milionů korun a úspěšně se vydražilo 82 procent nabízených položek.

Z dalších milionových položek se v aukci vydražila například díla od Františka Kupky, Václava Brožíka, Mikuláše Medka nebo Josefa Šímy. Milionovou hranici překonalo celkem 21 děl.

O díla Toyen je tradičně velký zájem. Její obraz s názvem Samotáři z roku 1934 se letos v květnu na aukci prodal za 54 milionů korun včetně dvacetiprocentní aukční přirážky.

Nejdražším prodaným dílem malířky v Česku je obraz Cirkus, který se vydražil za 79,56 milionu korun.

Ten se nachází na třetím místě v žebříčku nejdráže prodaných obrazů na aukcích v České republice za obrazem Staropražský motiv Bohumila Kubišty, za který letos v květnu kupec dal 123,6 milionu korun, a dílem Divertimento II Františka Kupky, které se v listopadu 2020 prodalo za 90,24 milionu korun.

Artificialismus

Toyen (1902 až 1980), vlastním jménem Marie Čermínová, je podle odborníků jednou z nejpozoruhodnějších osobností českého a evropského výtvarného umění 20. století.

‚Cigareta místo štětce.‘ Výstava V kroužcích dýmu ukazuje, jak se měnilo sebepojetí českých umělců

Číst článek

V letech 1925 až 1929 působila v Paříži, kde společně s Jindřichem Štyrským rozvíjela původní český malířský směr – artificialismus, který představoval osobitou a poetickou alternativu k tehdejší geometrické abstrakci i surrealismu.

Do metropole nad Seinou se pak Toyen definitivně vrátila v roce 1947 a zůstala věrná surrealistickému hnutí. Ve svém díle reflektovala i válečné katastrofy a celé její dílo prostupuje téma erotiky.

V roce 2000 připravila její velkou retrospektivní výstavu Galerie hlavního města Prahy. Navštívilo ji tehdy téměř 70 000 diváků, což je dnes číslo v tuzemském galerijním provozu nevídané. Velká sběratelská hodnota díla Toyen vede i k tomu, že autorka patří mezi ty umělce, kteří jsou v tuzemsku nejčastěji paděláni.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme