Pikovou dámu od Toyen koupilo katarské národní muzeum. Plánuje ji vystavit v Paříži

Obraz malířky Toyen s názvem Piková dáma, který se na loňské aukci v Praze prodal za 78,65 milionu korun, se dostal do Kataru. Získalo ho tamní národní muzeum, letos na podzim ho plánuje vystavit v Paříži. Upozornil na to server Artplus.cz a potvrdila to Zdena Růžičková za aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery, která obraz v Česku dražila.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olejomalba s názvem Piková dáma od Toyen vznikla roku 1926 v Paříži. | Zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery

Obraz v originále nazvaný La Dame de pique pochází ze sběratelsky ceněného období Toyen a jeho vyvolávací cena byla na loňské říjnové aukci 29,9 milionu korun. Toyen ho namalovala krátce po svém příchodu do Paříže v roce 1926.

Obraz Toyen se vydražil za více než 30 milionů. Noční slavnost z roku 1929 patří k vrcholům artificialismu

Číst článek

Nejdražším dílem Toyen prodaným v tuzemské aukci do té doby byl obraz Šero v pralese prodaný v roce 2017 za 36 milionů korun včetně aukční přirážky.

Cena, za níž se Piková dáma prodala, byla v danou chvíli malířčiným rekordem a současně nejvyšší cenou za dílo českého umění.

Katarské národní muzeum podle Adolf Loos Apartment and Gallery na téže aukci ještě za necelé tři miliony korun zakoupila dívčí portrét od Vlaho Bukovace, který startoval na částce 2,3 milionu korun.

Domácí aukční rekord poté loni v listopadu překonal obraz Františka Kupky Divertimento II, za který kupec včetně aukční přirážky zaplatil při dražbě v Praze 90,24 milionu korun.

Toyen si připsala další aukční rekord. Obraz Cirkus z roku 1925 se prodal za více než 79 milionů korun

Číst článek

Letos v dubnu pak byl překonán autorský rekord Toyen, když Adolf Loos Apartment and Gallery prodal její obraz Cirkus 79,56 milionu korun včetně aukční přirážky.

Česká aukční síň se nedomnívá, že by katarské muzeum chtělo budovat sbírku českého umění. Obraz Toyen Piková dáma pravděpodobně vystaví letos na podzim v Paříži na přehlídce s pracovním názvem Modern Paris.

Velkorysí kupci umění

Katarské národní muzeum bylo postaveno podle návrhu světoznámého francouzského architekta Jeana Nouvela a pro veřejnost se otevřelo na jaře 2019. Předobrazem mu byla pouštní růže.

V jedenácti místnostech určených pro stálou expozici jsou na více než 40 000 metrech čtverečních vystaveny exponáty k dějinám malého pouštního emirátu i soudobá umělecká díla.

Přelomové dílo v tvorbě Toyen. ‚Rekord jsme ale ani ve snu nečekali,‘ říká o Pikové dámě ředitel aukční síně

Číst článek

Arabský emirát Katar je jedním z nejmenších států na Blízkém východě, ve světě obchodníků s uměním ale už delší dobu patří k nejvelkorysejším kupcům výtvarných děl.

Podle médií koupila v roce 2011 rodina katarského emíra od soukromého majitele plátno Paula Cézanna Hráči karet údajně za více než 250 milionů dolarů (tehdy asi 4,7 miliardy korun), které tehdy bylo nejdražším prodaným dílem na světě, byť prošlo soukromým prodejem, nikoli aukcí.

Architekt Nouvel navrhl mimo jiné pobočku muzea Louvre v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech, otevřenou v roce 2017. Na pražském Smíchově vznikl v letech 1994 až 2000 podle jeho návrhu administrativní komplex Zlatý anděl.

V Národní galerii probíhá výstava obrazů Toyen:

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme