Obraz Toyen se vydražil za více než 31 milionů korun. Ráj černochů surrealistka namalovala v roce 1925

Obraz surrealistické malířky Toyen nazvaný Ráj černochů byl v neděli na aukci v Praze vydražen za 31,68 milionu korun včetně aukční přirážky, uvedla mluvčí galerie Kodl Terezie Kaslová. Je druhým nejdražší dílem této umělkyně po obraze Šero v pralese, za který dal kupec před dvěma lety 36 milionů korun. Olej Ráj černochů namalovala Toyen roku 1925. Do nedělní aukce šel s vyvolávací cenou 18 milionů korun.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obraz Ráj černochů české malířky Toyen z roku 1925. | Foto: Galerie Kodl | Zdroj: ČTK

Nového majitele v neděli na pražském Žofíně našlo i další dílo Toyen. Za plátno Portrét Andrého Bretona, které vzniklo na počátku 50. let minulého století, zaplatil kupec 8,52 milionu korun. Další položkou aukce byl obraz Antonína Procházky Podnos. Kupec za něj dal 13,2 milionu korun.

Velký zájem vyvolal na aukci také obraz Červený motocykl malíře Josefa Čapka. „Špičkové, malířsky naprosto mistrně provedené plátno vysoké galerijní a sběratelské hodnoty,“ charakterizuje olej z roku 1937 aukční katalog. Nový majitel ho získal za 13,44 milionu Kč.

Čapek, Kubíček, Kupka nebo Pasta Oner. Aukční dům Sotheby's draží díla českých umělců

Téměř za 12,5 milionu našel nového vlastníka obraz ruského malíře Ilji Repina Burlaci na Volze. Vyvolávací cena byla 1,3 milionu Kč. „Význam tohoto plátna, vytvořeného v době autorova největšího uměleckého rozkvětu, potvrzuje jeho výtečná provenience ve sbírce Emiliána Millera, českého diplomata působícího ve Finsku od roku 1929,“ uvádí katalog.

Do dražby šla také velkoformátová práce Mikuláše Medka nazvaná Žíznivý anděl II. „Patří do obsáhlého souboru andělů, náležejícího k těm nejvýznamnějším v Medkově pozdním díle,“ uvádí katalog. Tomu odpovídala i výsledná cena 10,44 milionu korun.

Jako zvláštní položka byl v aukci zařazen obraz nedávno zesnulého zpěváka Karla Gotta. Za dílo, které je variací na slavnou Monu Lisu, zaplatil zájemce přes dva miliony včetně přirážky. Vyvolávací cena byla 350 tisíc korun.

První dáma avantgardy

Nedělní dražba nabídla 250 položek umění klasické moderny, 19. století i současné scény. Její součástí byla dobročinná aukce dokumentárních fotografií, který vynesla 386 tisíc korun. Výtěžek je určen ve prospěch projektu Paměť národa, která dokumentuje příběhy pamětníků nacismu a komunismu.

Dobročinnou aukcí si galerie Kodl připomněla 30 let od pádu komunismu, ale také od doby, kdy majitel aukční síně Martin Kodl připravoval společně s přáteli 22. října 1989 první novodobou aukci pod názvem Antikva Nova Praga.

Toyen (vlastním jménem Marie Čermínová, 1902–1980) je označována za první dámu české meziválečné avantgardy. Její dílo zahrnuje „naivistické“ obrazy spjaté s českou realitou, ponuré výjevy inspirované válkou či, pro ni tolik typické, surrealistické kompozice. Často je v jejím díle také erotický akcent, poprask vyvolal například Polštář se scénou z nevěstince či právě Ráj černochů.

Kromě umění proslula Toyen i nekonformními názory. Odmítla civilní jméno, zrušila své rodinné vazby a popřela tradiční ženskou roli. Oblékala se do mužských šatů a sympatizovala též s anarchistickým hnutím.

Malířka Toyen, občanským jménem Marie Čermínová, ve 30. letech | Zdroj: Wikimedia Commons