Štýrského Trauma zrození nemá nového majitele. Vydraženo bylo pod limitem

Surrealistický obraz českého malíře Jindřicha Štyrského Trauma zrození nenašel při středeční aukci v Paříži svého kupce. Aukční síň Sotheby's odhadovala cenu díla na 3,5 až pět milionů eur. Zájemci však nabídli méně a dražba byla nakonec podle údajů na webových stránkách síně ukončena bez prodeje. ČTK původně uvedla, že obraz byl vydražen za 3,15 milionu eur, později zprýávu opravila

Paříž (Aktualizováno: 12:02 8. 12. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle českého uměleckého webu artplus.cz byl obraz jako jedno ze tří prémiových děl aukce dražen ve speciálním režimu s předregistrací, který vyžaduje prověření finančních možností potenciálních kupců. Ačkoli zprvu zájemci přihazovali a cena rostla, nakonec se patrně nedostala na částku, která by odpovídala limitu dohodnutému mezi prodávajícím a aukční síní, uvedl web.

Mistrovské dílo českého surrealismu míří do aukce. Štyrského obraz Trauma zrození dříve patřil Toyen

Číst článek

Zájemce s nejvyšší nabídkou byl ochoten za obraz dát 3,15 milionu eur, respektive 3,8 milionu eur včetně aukční přirážky (92,3 milionu korun). Taková suma by obraz zařadila mezi nejdráže prodaná česká díla v aukcích a znamenala by rekord pokud jde o Štyrského tvorbu. Podle artplus.cz stejný osud jako Štyrského obraz potkal při pařížské aukci dalších pět děl.

Štyrského olejomalba z roku 1936 má černé pozadí a zachycuje bílé pytle s krvavými otisky, rukavici, minerály, kosti a lidské embryo.

Plátno měří metr na výšku a 2,5 metru na šířku a malíř ho měl až do své smrti pověšený nad postelí. Odkázal ho malířce a blízké přítelkyni Toyen, z jejíž pozůstalosti se obraz v roce 1982 vydražil.

Štyrský (1899-1942) obraz namaloval krátce poté, co prodělal závažné onemocnění, při kterém málem zemřel, uvedla Tessa Kostrzewaová, odbornice Sotheby's na moderní evropské umění. Je to podle ní Štyrského největší a nejvíce ambiciózní dílo, který shrnuje malířovu osobnost a uměleckou vizi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme