V Číně vystavili fotografie srovnávající černochy se zvířaty. Po stížnostech expozice končí

Čínské muzeum v provincii Chu-pej se po řadě stížností rozhodlo odstranit výstavu fotografií, která vedle sebe porovnávala fotografie černochů a afrických divokých zvířat. Lidé s různými výrazy v obličeji byli přirovnáváni k opici nebo paviánu.

Hong Kong Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstava fotografií v Číně porovnávala Afričany a divoká zvířata

Výstava fotografií v Číně porovnávala Afričany a divoká zvířata | Foto: Reprofoto | Zdroj: Youtube

O výstavě s názvem „Toto je Afrika“ fotografa Yu Huipinga, která obsahovala fotografie Afričanů a divokých afrických zvířat s podobnými výrazy obličejů vedle sebe, v pátek informoval web The New York Times. Kurátor expozice následně oznámil, že po řadě stížností, mezi kterými byli i afričtí studenti žijící v Číně, bude výstava stažena.

Podobné stopy rasismu jsou přitom v Číně celkem běžné. Současná světová velmoc byla po dlouhou dobu poměrně izolována. Globální vliv, kdy se Afrika stala velkým obchodním partnerem, znamená větší kontakt s cizinci a tím i větší počet podobných rasistických přešlapů, píše deník.

V pátek se též omluvila společnost WeChat, nejoblíbenější chatovací mobilní aplikace v Číně, že její překladový software překládal čínské vyjádření pro ‚černošské cizince‘ do angličtiny jako rasovou urážku. Minulý rok byla kritizována i firma na prací prostředek Qiaobi za svoji reklamu, kde se černoch po vyprání v tomto prostředku změní na bílého a pohledného Číňana.

Čeká se, že výstava by měla skončit ještě tento týden. Podle státních médií ji už navštívilo přes 170 tisíc lidí.

Autor snímků Yu, oceněný fotograf a místopředseda sdružení fotografů ve městě Chu-pej, byl v Africe více než dvacetkrát. Na připomínkové telefonáty ale neodpovídal. Kurátor výstavy Wang Yuejun řekl, že zavěsit fotografie lidí a zvířat vedle sebe byl jeho nápad, ne autora Yu.

„Cílem výstavy bylo především čínské publikum,“ oznámil kurátor ve svém vyjádření a dodal, že porovnávání lidí a zvířat je v Číně běžné – a často dokonce bráno jako kompliment.

Daniel Platil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme