Van Goghovy Ženy opravující sítě v dunách se ve Francii vydražily za více než 180 milionů korun

Obraz Ženy opravující sítě v dunách byl v pondělí v pařížské aukční síni Artcurial vydražen za více než sedm milionů eur, v přepočtu přes 180 milionů korun. Šlo o první dražbu van Goghova obrazu po více než 20 letech ve Francii, kde nizozemský malíř strávil významnou část svého života.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obraz Ženy opravující sítě v dunách byl v pařížské aukční síni Artcurial | Foto: Gonzalo Fuentes | Zdroj: Reuters

Dílo mladého van Gogha z roku 1882 získal americký sběratel za 7 065 000 eur, přičemž jeho hodnota byla odhadována na tři až pět milionů eur, uvedla aukční síň. Na mezinárodním trhu se podle ní každý rok objeví pouze dvě až tři van Goghova díla.

Vydražený obraz znázorňuje venkovanku pracující na poli pod zamračenou oblohou. Malíře inspirovala krajina v okolí Haagu.

Portrét doktora Gacheta

Nejdražším van Goghovým obrazem je už téměř tři dekády Portrét doktora Gacheta, který se v květnu 1990 v newyorské aukční síni Christie's vydražil za 82,5 milionu dolarů.

V poslední době se za nejvíce peněz prodal od van Gogha obraz Laboureur dans un champ, zobrazující oráče na poli, který získal zájemce loni na loňské listopadové aukci v New Yorku za 81,3 milionu dolarů.

Absolutní aukční prvenství drží obraz Leonarda da Vinciho Salvator Mundi (Spasitel světa), který se loni v listopadu v New Yorku prodal za 450,3 milionu dolarů, téměř deset miliard korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme