Van Goghův autoportrét je pravý, potvrdili experti. Slavný malíř v něm zachytil svůj duševní stav

Experti po šesti letech zkoumání dospěli k závěru, že vzácný autoportrét nizozemského malíře Vincenta van Gogha, o jehož pravosti se desítky let vedly spory, je autentický. Informovala o tom agentura Reuters.

Amsterdam Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vincent van Gogh chtěl s pomocí tmavších odstínů jindy zářivé zelené a modré zachytit svůj špatný duševní stav | Foto: Peter Dejong | Zdroj: ČTK / AP

Van Goghovo muzeum v Amsterdamu v pondělí uvedlo, že obraz je pravděpodobně jediným známým dílem, které umělec namaloval v létě 1889, kdy trpěl psychózou a byl následně hospitalizován v nemocnici v francouzském městě Saint Rémy. Van Gogh se potýkal s psychickými problémy po celý život a v roce 1890 se ve věku 37 let zastřelil.

Ve Francii se vydražil revolver, kterým se nejspíš zastřelil van Gogh. Kupec zaplatil 4 miliony korun

Číst článek

Obraz koupilo norské Národní muzeum v roce 1910 za 10 000 francouzských franků, což v přepočtu na dnešní hodnotu odpovídá zhruba 100 000 eur (přibližně 2,5 milionu Kč).

Pravost díla se stala předmětem debat mezi experty poté, co v roce 1970 v mezinárodní umělecké publikaci vyšel článek, jehož autor tvrdil, že autoportrét se výrazně lišil od starších van Goghových obrazů barevnou kompozicí a tím, jak byla užita malířská stěrka.

Podrobné zkoumání obrazu ale podle předního experta přes umění Louise van Tilborgha nakonec ukázalo, že se skeptici mýlili. „Pokud obraz plně prozkoumáte, uvidíte, že se opravdu podobá dalším van Goghovým dílům,“ řekl van Tilborgh. Podle něj zároveň chtěl van Gogh s pomocí tmavších odstínů jindy zářivé zelené a modré zachytit svůj špatný duševní stav. „Vidíme vystrašeného pacienta. Někoho, kdo se na sebe dívá do zrdcadla a vidí někoho, kde se navždy změnil.“

Nový rozbor zároveň ukázal, že barvy v autoportrétu obsahovaly stejný pigment jako další van Goghovy obrazy. Stejné mělo být i plátno. Van Gogh o obrazu také napsal svému bratrovi poté, co v nemocnici strávil šest týdnů. V korespondenci jej označil za „snahu při mé nemoci“.

Dílo bude od 21. února vystaveno ve van Goghovu muzeu v Amsterdamu, poté se vrátí zpět do Osla.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme