Fotograf Birgus vystaví v Opavě dosud nepublikované snímky, mapují jeho tvorbu 70. a 80. let

Přední český fotograf Vladimír Birgus vystaví v opavské galerii Kupe řadu svých dosud nepublikovaných snímků. Výstava začne 24. dubna a potrvá do konce května. Za organizátory o tom informovala Stanislava Lohinová.

Opava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotograf Vladimír Birgus | Foto: Martin Stolař/MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Fotograf, historik fotografie a vysokoškolský pedagog Birgus vystavuje v prestižních galeriích po celém světě. V komorní opavské galerii nabídne výběr z rozsáhlého a z velké části nepublikovaného díla z totalitního období 70. a 80. let.

Vítězové World Press Photo: Sklizeň žabích nohou, Krize na Čadském jezeře i Dakarská móda

Číst článek

Vybrané snímky vznikly v Československu, ale i v Sovětském svazu, Polsku, Rumunsku a dalších zemích.

Výstava s názvem Tak mnoho, tak málo je výpovědí o ponuré atmosféře doby plné šedi. „Birgusovy fotografie nejsou jenom sarkastické při zobrazování stádnosti oficiálních slavností nebo devastace prostředí a lidí v období totality, ale i chápavé při ukazování těch, kteří neměli dost odvahy a síly se tomu vzepřít,“ řekl o výstavě její kurátor Jiří Siostrzonek.

Pro Birgusovo vnímání světa je podle něj typické, že v něm důležitou roli nehrají jen lidé, ale také veřejný prostor, vše, co utvářelo vizuální kulturu oněch let. I když je pro autora typická barevná fotografie, většina snímků z totalitního období je černobílá.

Vladimír Birgus je profesor na Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě. Od začátku 70. let intenzivně fotografuje. Své práce dosud představil na více než 60 autorských výstavách ve světě.

Jeho fotografie jsou součástí sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, Moravské galerie v Brně, Slovenské národní galerie v Bratislavě, Evropského domu fotografie a Národní knihovny v Paříži, Muzea pro fotografické umění v Odense či Muzea moderního umění v San Francisku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme