Zemřel brněnský malíř a grafik Vlastimil Zábranský, bylo mu 84 let

Podle malířovy asistentky Zdeňky Stejskalové zavinil úmrtí umělce oboustranný zápal plic, je možné, že v kombinaci s covidem-19. Zábranský studoval na Filozofické a Pedagogické fakultě Masarykovy Univerzity v Brně. Věnoval se také grafice, scénografii a návrhům kostýmů. V jeho obrazech převažovaly snové a figurální motivy.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rodák z Vráže u Berouna měl taky zálibu v tvorbě karikatur. | Foto: Igor Zehl | Zdroj: ČTK

Rodák z Vráže u Berouna měl taky zálibu v tvorbě karikatur. Vedení Brna mu v roce 2006 udělilo cenu Města Brna za výtvarné umění. Podle brněnské zastupitelky ze strany Zelených Jasny Flamikové byl ateliér umělce v Brně na ulici Stojanova místem setkávání osobností tamní společnosti.

„Byl to nejen dobrý malíř, ale taky laskavý a hodný člověk, podporovatel mnoha iniciativ a spojovatel komunity. Desítky let fungoval jeho ateliér na Stojanové, kde se scházeli každý čtvrtek jeho přátelé a zajímavé osobnosti nejen brněnského života. Další kapitola se uzavřela,“ uvedla na svém facebookovém profilu ekoložka Jasna Flamiková, která smuteční oznámení sdílela.

„Grafik, kreslíř, scénograf, karikaturista a akademický malíř, jehož obrazy zachycují především figurální náměty s dávkou specifického humoru,“ charakterizovala Zábranského prostějovská Galerie 2002, která o jeho úmrtí také informovala na svém profilu na sociálních sítích. 

Zábranský se často zapojoval do dobročinných aukcí, obrazy pravidelně věnoval například do dražeb ekologické Nadace Veronica, ilustroval také filmové klapky, které se každoročně draží na filmovém festivalu ve Zlíně.

 „Jeho práce malíře, grafika, kreslíře a karikaturisty se vyznačují vysokou dávkou výtvarné kultury, mimořádným vkusem, osobitým humorem a lidským pohledem na svět. Jsou založeny na precizní kresbě a technice blízké práci starých mistrů, bývají doplněny detailním literním komentářem a často je v nich citelná politická a společenská kritika,“ připomíná medailon Zábranského na oficiálních stránkách města Brna, které jej v roce 2006 ocenilo Cenou města Brna.

eha, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme