Graffiti umělci na pražských sídlištích zkrášlují fasády výměníkových stanic a představují se veřejnosti

Společnost Pražská teplárenská spravující a vlastnící výměníkové stanice, které rozvádí teplo do domácností, navázala spolupráci s graffiti umělci. Ti v ulicích pražských sídlišť v reakci na nevzhledné výtvory vandalů začali zkrášlovat výměníkové stanice velkoformátovými malbami. Mladí umělci svými výtvory nejenom zvelebují sídliště, ale představují veřejnosti graffiti. Za společnost Pražská teplárenská o tom informovala Valérie Dvořáková.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zkrášlená výměníková stanice na pražském sídlišti

Zkrášlená výměníková stanice na pražském sídlišti | Zdroj: ČTK

Jedna z plánovaných maleb byla vytvořena minulý víkend na sídlišti v pražských Bohnicích, v rámci Mistrovství České republiky BMX. Její autoři s přezdívkami Crazy Chak a Domino ve svém díle pracovali s motivem sportovních bikerů a s abstraktním pozadím, které barevně přizpůsobili okolnímu prostoru.

„Budka zároveň vizuálně asociuje kamufláž a připomíná tak vojenské bunkry na Šumavě. Toho si všímají i kolemjdoucí, kteří na to často reagují,“ uvedl výtvarník Domino, který vystudoval fotografii na Vysoké škole uměleckoprůmyslové a fotografie často používá i ve své graffiti tvorbě.

Britové vybírali své nejoblíbenější umělecké dílo. Zvítězilo Banksyho londýnské graffiti

Číst článek

Domino se graffiti tvorbě věnuje od roku 1995. Ve volném čase organizuje i kreativně edukativní workshopy pro základní školy.

„Děti učím o graffiti hlavně přemýšlet. Chci, aby si uvědomily, že v umění nic není jednoznačně špatně, nebo dobře. Snažím se, aby vnímaly veřejný prostor a aby se naučily, že ke každé tvorbě vede hlavně legální cesta a ne poničené historické památky,“ sdělil.

Druhý autor bohnické malby Crazy Chak se graffiti věnuje od roku 1994. Jako otec dvou dětí postupně přešel k legální tvorbě a podobně jako Domino se věnuje i osvětě v podobě workshopů a seminářů.

„Městský prostor je zaplněn agresivní reklamou a nelegálním graffiti. Prostor pro tvorbu někde uprostřed je omezený a málokdo se veřejným prostorem z tohoto úhlu zabývá,“ podotkl Chak.

K samotné tvorbě výměníkových stanic přibyly nově i workshopy pro děti a místní obyvatele.

Graffiti se učí i malé děti | Zdroj: ČTK

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme