Šaty z křišťálového skla. Nová výstava americké umělkyně v Muzeu skla na Smíchově

„Oděná světlem." Tak zní název výstavy americké výtvarnice a sochařky Karen LaMonte na pražském Smíchově v Muzeu skla Portheimka. Absolventka pražské UMPRUM tu vystavuje šaty z křišťálového skla i cyklus skleněných zrcadel s odrazy tváří.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šaty umělkyně Karen LaMonte z roku 2007. | Foto: Karen LaMonte | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY 3.0

„Můj nápad je, že nechci dělat portrét někoho specifického, ale chtěla jsem dělat portrét ženy jako feminina. Ne feminismu, ale femininity mezi ženskostí a feminismem,“ říká roztomilou češtinou sklářská výtvarnice a sochařka Karen LaMonte, která studovala na pražské Umělecko-průmyslové škole v ateliéru u Vladimíra Kopeckého. Od konce 90. let žije v České republice.

Ženskost, intimitu a další témata, která ji zajímají, vyjadřuje prostřednictvím takzvaných tavených skleněných plastik.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zajímají vás šaty z křišťálového skla? Vydejte se do Muzea skla Portheimka na pražském Smíchově. Vystavuje tam americká umělkyně Karen LaMonte.

„Karen je fenomenální umělkyně, pro svoje hlavní téma si zvolila ženské šaty a ženské tělo a intimitu a ztvárnila to pomocí technologie, kterou proslavila autorská dvojice Stanislav Libeňský a Jaroslava Brychtová. Tedy sklo tavené ve formě,“ vysvětluje kurátor výstavy Milan Hlaveš.

LaMonte, která zvolila matový povrch šatů, dodává, proč ji zajímá téma ženského těla: „Zkusila jsem vytvořit něco nadčasového. Protože vidím ženské tělo jako hlavní téma umění od začátku. Tady v Čechách jsme našli ty první sochy a jsou to ženská těla, jako primitivní tělo Venuše.“

Na výstavě oděna světlem uvidíte ještě její další práce, jako například cyklus zrcadel s tváří nebo sérii japonských kimon z keramiky. „Žila jsem v Japonsku sedm měsíců a studovala jsem tam kimona. Bylo to zajímavé, protože jsem tak mohla vidět jiný tvar ženské krásy,“ dodává výtvarnice.

Její výstavu v Muzeu skla Portheimka, které se čerstvě otevřelo na konci června, můžete vidět do začátku listopadu.

Zuzana Filípková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme