Kanada 1:1 Finsko

Zajíc za dvě miliardy korun. Socha Jeffa Koonse se stala nejdražším vydraženým dílem žijícího umělce

Metrovou sochu amerického tvůrce Jeffa Koonse nazvanou Zajíc vydražil ve středu v New Yorku nejmenovaný sběratel za 91,1 milionu dolarů (přes dvě miliardy korun), což je nejvyšší suma, za jakou kdy bylo vydraženo dílo dosud žijícího umělce. Zajíc, zhotovený z ušlechtilé oceli, je považován za jeden z nejpozoruhodnějších artefaktů 20. století. Sochu dražila aukční síň Christie's.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Socha Zajíc od amerického umělce Jeffa Koonse se vydražila za více než 91,1 milionu dolarů. | Foto: Jim Linwood | Zdroj: Flickr

Zajíc je jedním ze tří děl obdobného charakteru, která Koons v roce 1986 vytvořil. Kontroverzní umělec, označovaný kritiky za mistra kýče, bývá považován za představitele neo-popu nebo post-popu. Čtyřiašedesátiletý autor sám však jakékoli pokusy o kategorizaci svého díla odmítá a především popírá, že by jeho práce měly jakýkoli skrytý význam.

Prodej Koonsovy sochy je v těchto dnech už druhým dražebním rekordem. V úterý newyorská aukční síň Sotheby's vydražila za rekordních 110,7 milionu dolarů olejomalbu francouzského impresionisty Claudea Moneta Kupky sena. Je to dosud nejvyšší částka, za kterou byl jakékoli Monetovo plátno prodáno.