Zemřel karikaturista Pavel Kantorek, bylo mu 75 let

V 75 letech zemřel autor kreslených vtipů a vědec Pavel Kantorek. Radiožurnálu to potvrdila jeho sestřenice Miriam Kantorková. V roce 1968 emigroval a v současnosti byl profesorem na Ryersonově univerzitě v Kanadě.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karikaturista Pavel Kantorek | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Kantorek byl rodákem z Olomouce, poté v Brně vystudoval přírodní vědy. Již tehdy kreslil vtipy. Role humoristy a vědce se mu podařilo úspěšně propojit. „Vědec musí mít smysl pro humor a naopak - humorista by měl znát logiku," řekl před lety ČTK.

Kantorek se jako kreslíř a humorista prosadil už v 60. letech. Mezi lety 1964 až 1968 jeho kresby pravidelně otiskoval časopis Dikobraz. Do svých kreseb často schovával politické narážky. S oblibou kreslil především kočky a myši.

„Mělo to podtext, protože když se v šedesátých letech začal režim trochu uvolňovat, tak myši reprezentovaly utlačovaný lid, který musel žít v totalitě. Kočka pak reprezentovala vládnoucí třídu. Do kreseb se dalo dát hodně myšlenek, které hodně lidí také pochopilo,“ vzpomínal před časem ve vysílání Radiožurnálu.

Jeho vědeckou i výtvarnou kariéru ale již v začátcích, když mu bylo 26 let, přerušila sovětská okupace Československa. V roce 1968 proto emigroval do Kanady, kde se stal profesorem na univerzitě v Torontu. 

„Odešel jsem 21. srpna 1968. Přes noc nebo brzo ráno přijeli, sedl jsem do auta a odpoledne už jsem byl ve Vídni. Říkal jsem si, že pokud nás tady bude někdo okupovat, tak já tady nemám co dělat,“ vzpomínal před šesti lety na Radiožurnálu.

Ani v emigraci se však humoru nevzdal. „Těch vtipů bylo několik tisíc. Od 70. let vycházely ve Švýcarsku, v Německu, v Kanadě a po listopadu se opět objevily i tady," říkal sám Kantorek.

Kromě vtipů byl také autorem kreslených povídek, zejména se zvířecí a vědeckou tematikou. Celkem pak vydal desítky knih. 

jra, teb, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme