Zemřel jeden z nejvýznamnějším malířů 20. století Pavel Brázda, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel malíř Pavel Brázda. ČTK to oznámil jeho vnuk Šimon Trlifaj. Brázda 40 let tvořil kvůli útlaku ze strany komunistů v nucené izolaci. Přesto patřil k nejvýznamnějším malířům druhé poloviny 20. století.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výtvarník Pavel Brázda | Foto: Tomáš Vodňanský | Zdroj: Český rozhlas

Během totality se živil nejen jako ilustrátor knih, ale i jako malíř pokojů nebo topič v kotelně. Z ústraní vystoupil až po roce 1989. V posledních dvaceti letech pak svá díla zdokonaloval pomocí počítače. Podle svých slov vždy usiloval o umění, které nazýval hominismem, tedy uměním o lidech a pro lid.

Seriál Českého rozhlasu Osudy Pavla Brázdy

Číst článek

Brázda po sametové revoluci dostal Cenu Revolver Revue a v roce 2008 převzal od prezidenta Václava Klause medaili Za zásluhy. Tu ale v únoru 2013 kvůli nesouhlasu s Klausovými postoji vrátil.

Rodiče Pavla Brázdy připravili komunisté o majetek, jeho nevlastního dědečka Josefa Palivce zavřeli na deset let do kriminálu, teta Helena Koželuhová musela po únoru 1948 emigrovat a on sám byl z politických důvodů vyloučen ze studií na akademii a šel se učit malířem pokojů. Dlouho se pak živil ilustracemi pro odborné publikace a později dokonce topil v koksové kotelně.

Nic z toho však nemohlo zabránit tomu, aby tvořil své obrazy, i když v ústraní a bez naděje na oficiální uznání. Dočkal se ho až v době, kdy už jiní pomýšlejí na odpočinek. On se naopak naučil pracovat s počítačem a začal tvořit takzvané digitální obrazy.

Jak Pavel Brázda řekl v seriálu, který s ním Český rozhlas natočil v roce 2009, rozhodně nebyl člověk vzpomínavý a na „takové důchodcovské zájmy" neměl čas. S natáčením rozhlasových Osudů souhlasil hlavně proto, aby objasnil inspirační zdroje svých obrazů. Nakonec bylo však jeho vyprávění především působivým svědectvím o životě neobyčejné a silné osobnosti v dramatické době.

Andrea Kubová, Hana Soukupová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme