Zemřela malířka Milada Šindlerová-Vokáčová. Během normalizace nesměla vystavovat

Ve věku 97 zemřela akademická malířka Milada Šindlerová-Vokáčová. Před rokem 1968 byla členkou významných uměleckých organizací, po okupaci oficiálně nesměla tvořit, živila se proto jako restaurátorka. Odmítla podepsat souhlas se vstupem vojsk Varšavské smlouvy do Československa. V její tvorbě ji inspirovaly cesty a hudba.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Malířka Milada Šindlerová-Vokáčová

Malířka Milada Šindlerová-Vokáčová | Zdroj: Sbírka pamětnice/Paměť národa

O úmrtí výtvarnice v pátek informovala Eva Bartoňová Veselá z pražské galerie Eclectic.

Milada Šindlerová-Vokáčová se narodila v roce 1923 v Kroměříži. Vystudovala Akademii výtvarných umění v Praze. V letech 1952 až 1968 byla členkou Svazu výtvarných umělců a v letech 1952 až 1956 členkou Umělecké besedy. Inspirací k tvorbě jí byly především cesty a hudba.

V roce 1968 odmítla podepsat souhlas se vstupem vojsk Varšavské smlouvy do Československa. S nástupem normalizace proto ztratila možnost vystavovat a účastnit se soutěží a musela se živit jako restaurátorka nástěnných maleb. K vystavování se mohla vrátit až po pádu komunismu v roce 1989.

Milada Šindlerová-Vokáčová zemřela 25. prosince 2019. Poslední rozloučení s ní se bude konat 19. ledna ve Farním sboru Českobratrské církve evangelické v Praze-Dejvicích.

Akademická malířka Milada Vokáčová-Šindlerová | Zdroj: Paměť národa

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme