Vyzdvižení ostatků Tycha Brahe

15. listopadu tým dánských a českých archeologů odkrýval hrob slavného rudolfínského alchymisty Tychona Brahe. Na týden se Týnský chrám na Staroměstském náměstí v Praze dostalo na přední stránky světových deníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Archeologický průzkum hrobky Tychona Braha v Týnském chrámu. | Foto: Tomáš Adamec

Archeologům se podařilo vyzvednout cínovou rakev s ostatky slavného alchymisty Tychona Braha. V pražském kostele Matky Boží na odkrývání hrobu pracovali od rána do večera za velké pozornosti zahraničních médií. Tým dánských a českých vědců se na projekt připravoval devět let a slibuje si od něj mnohé. Objasní jeho tajemnou smrt i to, jak Tycho vypadal.
V Týnském chrámu byly desítky lidí, dřevěné lavice ze 17. století jsou ale prázdné. Všichni se tlačí v pravé části kostela u hlavního oltáře.

Tam, necelý metr od nosného sloupu, je v podlaze zapuštěná asi dvoumetrová náhrobní deska. Pozlaceným písmem je na ní napsáno Tycho Brahe.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Michaely Veteškové z odkrývání hrobky Tychona Braha v Týnském chrámu

Celou reportáž z odkrývání hrobky slavného alchymisty si připomeňte zde.

Vědci pak vyzvednutou cínovou rakev s ostatky Tychona odvezli do antropologického oddělení Národního muzea a tam odebrali vzorky, které chtějí v dalších měsících zkoumat. Rakev pak zapečetili a v rámci zádušní mše uložili v pátek 19. listopadu do hrobky v týnském chrámu. Odebrané vzorky tkáně chtějí další rok zkoumat.

ZPĚT NA ROK V KULTUŘE

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme