Vítězem World Press Photo je 'Venezuelská krize'. Snímek zachycuje hořícího demonstranta

Vítězem prestižní fotografické soutěže World Press Photo je Ronaldo Schemidt pracující pro AFP s mrazivým snímkem hořícího demonstranta ve Venezuele.

Amsterdam Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nominace na vítěznou fotografii World Press Photo 2018 - Venezuelská krize. Demonstrant José Víctor Salazar Balza byl zraněn při střetech s policií během protestů proti prezidentu Nicolasi Madurovi.

Vítězný snímek World Press Photo: hořící demonstrant ve Venezuele | Foto: Ronaldo Schemidt/Agence France-Presse | Zdroj: World Press Photo

Porota nejlepší snímky vybírala v osmi kategoriích, kterými jsou současné problémy, životní prostředí, zpravodajství, dlouhodobé projekty, příroda, lidé, sport a aktuality. Pozornost se ale soustředí ale především na fotografii roku, na kterou je nominováno šest snímků.

Šéfka poroty Magdalena Herreraová prohlásila, že vítězný snímek s názvem Venezuelská krize je příkladem klasické fotografie vyvolávající okamžité emoce. Venezuelský rodák Schemidt, který dění pro AFP pokrývá z Mexika, za vítězný snímek získal odměnu 10 000 eur (253 000 korun).

Na fotce je zachycen 28letý José Salazar Balza, který se vzňal po explozi nádrže své motorky během násilného střetu s policií při demonstraci proti venezuelskému autoritářskému prezidentovi Nicolási Madurovi v květnu 2017. Balza přežil s popáleninami druhého stupně.

Do prestižní soutěže World Press Photo se tentokrát přihlásilo celkem 4548 fotografů ze 125 zemí světa. Porotě, kterou vedla francouzská fotografka Magdalena Herrerová, poslali k posouzení 73 044 fotek.

Loni vyhrál World Press Photo snímek tureckého vraha ruského velvyslance v Ankaře. Autorem záběru, při kterém mu šlo o život, byl fotograf agentury AP Burhan Ozbilici. V kategorii sportovní reportáže byl oceněn český fotograf Michael Hanke.

Česko svého zástupce na World Press Photo letos nemělo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme