Vítězem World Press Photo je 'Venezuelská krize'. Snímek zachycuje hořícího demonstranta

Vítězem prestižní fotografické soutěže World Press Photo je Ronaldo Schemidt pracující pro AFP s mrazivým snímkem hořícího demonstranta ve Venezuele.

Amsterdam Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítězný snímek World Press Photo: hořící demonstrant ve Venezuele | Foto: Ronaldo Schemidt/Agence France-Presse | Zdroj: World Press Photo

Porota nejlepší snímky vybírala v osmi kategoriích, kterými jsou současné problémy, životní prostředí, zpravodajství, dlouhodobé projekty, příroda, lidé, sport a aktuality. Pozornost se ale soustředí ale především na fotografii roku, na kterou je nominováno šest snímků.

Šéfka poroty Magdalena Herreraová prohlásila, že vítězný snímek s názvem Venezuelská krize je příkladem klasické fotografie vyvolávající okamžité emoce. Venezuelský rodák Schemidt, který dění pro AFP pokrývá z Mexika, za vítězný snímek získal odměnu 10 000 eur (253 000 korun).

Na fotce je zachycen 28letý José Salazar Balza, který se vzňal po explozi nádrže své motorky během násilného střetu s policií při demonstraci proti venezuelskému autoritářskému prezidentovi Nicolási Madurovi v květnu 2017. Balza přežil s popáleninami druhého stupně.

Do prestižní soutěže World Press Photo se tentokrát přihlásilo celkem 4548 fotografů ze 125 zemí světa. Porotě, kterou vedla francouzská fotografka Magdalena Herrerová, poslali k posouzení 73 044 fotek.

Loni vyhrál World Press Photo snímek tureckého vraha ruského velvyslance v Ankaře. Autorem záběru, při kterém mu šlo o život, byl fotograf agentury AP Burhan Ozbilici. V kategorii sportovní reportáže byl oceněn český fotograf Michael Hanke.

Česko svého zástupce na World Press Photo letos nemělo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme