Zemřel pedagog, dokumentarista a režisér Karel Vachek. Bylo mu 80 let

Ve věku 80 let dnes zemřel režisér dokumentárních filmů a pedagog Karel Vachek. Informaci Radiožurnálu potvrdila děkanka Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění Andrea Slováková. Vachek v roce 1968 natočil film Spřízněni volbou portrétující účastníky takzvaného pražského jara.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Vachek | Foto: MFDF Jihlava

Naposledy natočil Karel Vachek téměř šestihodinový dokument o podobě současné politiky a umění s názvem Komunismus a síť aneb Konec zastupitelské demokracie. U Vachka studovali třeba filmaři Filip Remunda, Martin Marečka nebo Vít Klusák.

„Dnes v odpoledních hodinách zemřel náš pedagog, významný dokumentarista a myslitel, profesor Karel Vachek,“ uvedla Slováková.

Dokumentarista Vachek startuje sérii přednášek na amerických univerzitách

Číst článek

Vachek vystudoval FAMU a už absolventským filmem Moravská Hellas (1963) se k publiku dostával kvůli své nonkonformnosti obtížně. Snímek získal tehdy dvě hlavní ceny v Oberhausenu a Čestné uznání na karlovarském festivalu, než ho zakázal tehdejší prezident Antonín Novotný. V roce 1968 pak Vachek natočil snímek Spřízněni volbou o zákulisí volby generála Ludvíka Svobody prezidentem ČSSR.

K filmu se vrátil až po revoluci v roce 1989, o rok později získal prestižní ocenění Berlinale Kamera. V roce 2015 získal zlatou medaili Akademie múzických umění (AMU), což je nejvyšší ocenění, které škola uděluje významným českým i zahraničním osobnostem, které na akademii pedagogicky působili. Za FAMU ji dostali například režiséři Jan Švankmajer, Věra Chytilová či Ivan Passer.

Významná je i jeho pedagogická práce, která se promítla do tvorby předních dokumentaristů mladší generace. Například Filipa Remundy, Víta Klusáka, Theodory Remundové a Martina Marečka. Přitom Vachek tvrdil, že jeho filmy jsou všechny stejné, o tomtéž, a že žádné žáky nemá.

Jan Bílek, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme