Zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů pořádá koncerty se skupinou Nezmaři

Spojení klasického orchestru s populární hudbou prakticky všech žánrů se stalo v posledních letech šlágrem, zejména u rockových skupin. Nevšední kulturní zážitek připravila také zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů s folkovou kapelou Nezmaři. Nápad na spolupráci vznikl asi před dvěma lety a vyšel ze strany Nezmarů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filharmonie Bohuslava Martinů ze Zlína

„Byl jsem v té době šéfdirigentem Filharmonie v Českých Budějovicích a Nezmaři z Českých Budějovic pocházejí. My jsme dělali abonentní koncert jako filharmonie a oni dělali svůj folkový cyklus, takže jsme k sobě de facto měli blízko, co se týkalo koncertní síně. Ale jinak ne,“ vysvětlil první kontakt šéfdirigent Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně, Stanislav Vavřínek.

Skupina Nezmaři přišla s nápadem – když obě tělesa hrají v jednom prostoru, ale každé zvlášť – zkusit to jednou dohromady. Nejtěžší bylo dospět od prvního spontánního nápadu k samotné realizaci. Vytvoření partitur, aranží a instrumentací pro orchestr, zjistit jaká bude cílová skupina posluchačů a tak dále.

Přehrát

00:00 / 00:00

O spolupráci Filharmonie B. Martinů ve Zlíně a skupiny Nezmaři hovořil šéfdirigent Stanislav Vavřínek

„Co se týká partitur, nebylo to nakonec tak složité, jak to vypadalo. Protože jsem oslovil známého skladatele a instrumentátora, Lukáše Sommera, který ač mladý, je velmi talentovaný. Pustil se do toho s vervou a práce mu trvala asi čtyři, pět měsíců,“ popsal v Ranním interview Radiožurnálu Stanislav Vavřínek začátek společného projektu.

Filharmonie Bohuslava Martinů má několik různých cyklů. Cyklus „A“ je vážná hudba – Beethoven, Mozart, Čajkovskij. Také cyklus „B“ hodně souvisí s vážnou hudbou. Cyklus „C“ je specializovaný na zvláštní projekty. Tím pádem spolupráce s Nezmary není vlastně pro zlínskou Filharmonii vůbec nic nového. V minulosti už pracovala například s Čechomorem.

Nikola Bojčev, Petr Král, Renata Mňuková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme