Zlínský festival ovládl film Na stejné notě, porotu okouzlil svým 'francouzským šarmem‘

Francouzský snímek Na stejné notě, který režíroval Michel Boujenah, je nejúspěšnějším snímkem letošního 57. ročníku zlínského filmového festivalu pro děti a mládež. Film získal diváckou cenu za nejlepší hraný film i cenu dětské poroty.

Zlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Snímek Na jedné struně | Foto: repro, Youtube | Zdroj: Repro YouTube

Ceny festivalu se předávaly v pátek, a to při závěrečném galavečeru ve zlínském kongresovém centru.

Snímek Na stejné notě vypráví o dvanáctileté talentované violoncellistce, která tají své onemocnění očí. Sblíží se se spolužákem Viktorem, který se naopak potýká se studijními neúspěchy.

Porotci ocenili vynikající herecké výkony i nečekaný závěr filmu. "Je typickým příkladem francouzského filmu, je to sice film pro děti, ale i z něj je cítit francouzský šarm," uvedla umělecká ředitelka festivalu Markéta Pášmová.

Více cen získal také německý snímek Goodbye Berlin, který pojednává o teenagerech. Získal hlavní cenu mládežnické poroty pro hraný film pro mládež i speciální uznání.

Zlatý střevíček za nejlepší hraný film pro děti získal snímek Amélie a horský zázrak. "Byli jsme překvapeni výkonem obou herců a lehkostí filmu," uvedla porotkyně Klára Issová.

Cenu města Zlína za nejlepší dětský herecký výkon v kategorii hraného filmu pro děti si odnesla Vanessa Szamuhelová za roli Jarky ve filmu Pátá loď. Zlatý střevíček za nejlepší hraný film pro mládež dostal britský snímek Jsem Charlie, Cenu Miloše Macourka za nejlepší mládežnický herecký výkon v kategorii hraného filmu pro mládež získal britský herec Daniel Huttlestone za roli Shaye ve filmu London Town.

Zlatý střevíček za nejlepší animovaný film dostal ruský snímek Dvě tramvaje, který podle poroty dobře kombinoval různé techniky. Cena Hermíny Týrlové pro mladého tvůrce do 35 let připadla režisérce Polině Minčenokové za film Moruška.

Mezinárodní odborná porota pro hrané evropské debuty udělila Cenu Evropa za nejlepší evropský debut islandskému snímku Kamenné srdce. Zvláštní cenu poroty za nejlepší evropský debut dostal snímek Sámská krev. Mezinárodní porotě Evropské asociace dětského filmu (ECFA) se pak nejvíce líbil švédský film Vzhůru do vesmíru.

"Kvalitních hraných filmů pro malé děti je strašně málo, tento byl velmi zábavný," uvedla Pášmová. Cenu ekumenické poroty dostal indický film Splněný sen, dalšímu indickému snímku My děti ze stanice Beznaděj udělila porota speciální uznání.

Cena diváků ČT:D

Diváckou cenu v kategorii animovaných filmů získal japonský film Dárek, cena diváků kanálu ČT:D připadla německému snímku Píp a letadélko. Nejlepším studentským filmem se stal a cenu Zlínský pes si odnesl film Vzpomínky na Gazu.
Na galavečeru byla udělena cena Zlatý střevíček za mimořádný přínos kinematografii pro děti a mládež malíři a kostýmnímu výtvarníkovi Theodorovi Pištěkovi. Letošní 57. ročník festivalu navštívilo více než 125.000 lidí, nabídl 326 filmů z 62 zemí světa.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme