Myslel, že jde o legraci. Muž měl v koupelně zrcadlo Marie Antoinetty, vydražilo se za 10 tisíc liber

Za 10 000 liber (téměř 300 000 Kč) se v Británii vydražilo zrcadlo, které kdysi patřilo francouzské královně Marii Antoinettě. Posledních čtyřicet let viselo v koupelně dosavadního majitele, informovala stanice BBC. K mání bude brzy v aukci i elegantní střevíček popravené královny. Zrcadlo o rozměrech 50 na 40 centimetrů má na sobě připevněný štítek, který potvrzuje, že bylo majetkem Marie Antoinetty.

Londýn/Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marie Antoinetta na obraze Jeana-Baptista Gautier Dagoty | Zdroj: Wikimedia Commons | ©

Podle zástupce aukční síně si ale jeho dosavadní majitel myslel, že ‚jde spíš o legraci a není to nejspíš pravda‘. Proto vzácnou památku, kterou zdědil v 80. letech minulého století od příbuzného, pověsil do jedné z koupelen ve svém domě.

Pravost zrcadla se ale podařilo ověřit. Vyskytuje se totiž na seznamu dražených věcí z majetku někdejšího francouzského císaře Napoleona III. z roku 1889. Císařova manželka Evženie se o život Marie Antoinetty zajímala a sbírala předměty s ní spojené.

PŘEHLEDNĚ: V jaké situaci se otevřou školy, obchody či divadla nebo kdy se bude moci sportovat

Číst článek

Marie Antoinetta byla manželkou francouzského krále Ludvíka XVI. a dcerou české královny Marie Terezie. Ona i její manžel byli v roce 1793 za velké francouzské revoluce popraveni gilotinou.

„Je skvělé si představit, že se do zrcadla dívala samotná Marie Antoinetta,“ řekl zástupce aukční síně East Bristol Auctions. „Ukazuje to, že každodenní předměty, které máme, často mohou skrývat tajemství, díky kterým mají cenu malého jmění,“ dodal.

Zájemci o předměty spojené s někdejší francouzskou královnou, kteří se nestihli zapojit do aukce o zrcadlo, ale nemusí smutnit. Už v neděli se ve Versailles u Paříže bude dražit bílý střevíc Marie Antoinetty. Vyvolávací cena je mezi 8000 a 10 000 eury (211 000 a 264 000 Kč), informovala agentura AFP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme