‚Samý debil nebo blbeček.‘ Cimrmanovské hlášky posbíraly už přes padesát tisíc hlasů

Průběžné pořadí ankety Cimrmanů má jednoznačného favorita – Debila s blbečkem. Přesněji hlášku z cimrmanovské hry Vyšetřování ztráty třídní knihy. Pro tu hlasovalo zatím přes šest a půl tisíce lidí. Druhé místo obsadila hláška "Do Podolí" a na třetím se drží "Chodili mu tam lidi" ze hry Hospoda na Mýtince. Dohromady cimrmanovské hlášky posbíraly přes padesát tisíc hlasů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyšetřování ztráty třídní knihy | Foto: Žižkovské divadlo Járy Cimrmana

„Vždyť je to tady jeden vedle druhého samý debil nebo blbeček! Podívejte se do zasedacího pořádku. Debil, blbeček, debil, blbeček, debil, blbeček,“ říká Ladislav Smoljak v cimrmanovské hře.

„Támhle je ale výjimka, tam sedí dva blbečci vedle sebe,“ dodává. Hláška z divadelní hry staré téměř padesát let posbírala v anketě Českého rozhlasu prozatím přes šest a půl tisíce hlasů.

Hláška o debilech přitom neboduje jen tam. Herec Jan Hraběta například s úsměvem vypráví, že potlesk si vysloužila i u chovanců psychiatrického ústavu v Bohnicích.

Takhle vypadaly začátky Divadla Járy Cimrmana. Každou premiéru zahajoval Josef Škvorecký

Číst článek

„Publikum tehdy tvořili lékaři, zdravotníci, ale i chovanci a lehce postižení. Těsně před vyslovením této hlášky mi došlo, že tato hláška může mít špatný efekt. Ti lehce postižení ale začali tleskat jako nikdo jiný a ze mě ta hrůza spadla,“ popisuje v rozhovoru pro Radiožurnál Hraběta.

Na druhém místě v anketě se drží hláška „Do Podolí“, která zazněla ve hře Dobytí Severního pólu a zatím pro ni hlasovalo přes čtyři tisíce lidí.

„Ale já bych to nejraději otočil a driftoval zpátky. K nám, domů, do Prahy, do Podolí, do lékárny, doprdele to je mi smutno,“ stěžuje si ve hře lékárník Vojtěch Šofr, kterého si příznivci divadla Járy Cimrmana nejčastěji spojují s hercem Petrem Bruknerem.

Třetí místo v anketě zatím drží hláška s názvem „Chodili mu tam lidi“ z divadelní hry Hospoda na Mýtince. Pod ni kliklo téměř čtyři tisíce lidí. "Notář mi vyprávěl, že dědeček byl vyhlášený samotář, lidem se vyhýbal a nikoho kolem sebe nesnesl, ale odjakživa toužil stát se hostinským. Nejdřív si zařídil hospodu u silnice na Písek. Ale chodili mu tam lidi," vypráví hostinský v cimrmanovské hře.

Do ankety Českého rozhlasu o nejoblíbenější cimrmanovskou hlášku se můžete zapojit zde.

Ondřej Patrovský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru