‚Údržbář Smoljakovy režie‘ Svěrák slaví 75. narozeniny

Co vám zbývá, když se narodíte na Den učitelů, než se stát jedním z nich? Zdeněk Svěrák, který dnes slaví 75. narozeniny, ale za katedrou dlouho nezůstal. Lákal ho rozhlasový mikrofon a od něj byl jen krůček k divadlu. Divadelník, scénárista, herec a také autor písniček pro děti se docela nenápadně stal jednou z největších osobností českého filmu, za celoživotní přínos dokonce obdržel nedávno Českého lva. Dosáhl však i na filmového Oscara.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Svěrák, herec a scenárista | Foto: Šárka Ševčíková

Většině lidí se však při vyslovení Svěrákova jména vybaví jeho alter ego – Jára Cimrman. Právě jemu věnoval velký kus svého talentu.

Cimrmanovskou fikci vystavěl v autorské dvojici s již zesnulým Ladislavem Smoljakem. Režisérem jejich her však byl výhradně Smoljak. Zdeněk Svěrák tvrdí, že ho režie nikdy nelákala. Zkoušel ji v ochotnickém divadle, ale nevzalo ho to.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ukázka ze Svěrákovy přednášky v Divadle Járy Cimrmana

Dnes pouze dohlíží v Divadle Járy Cimrmana na zachování Smoljakova režisérského rukopisu: „Udržuju Smoljakovu režii na našem divadle. Vím, co by chtěl a co by nechtěl. Údržbář Smoljakovy režie,“ řekl nedávno v Radiožurnálu.

Smoljak a Svěrák spolu napsali a natočili i filmy, které patří k tomu nejlepšímu v jinak šedivém období 1969-l989. Po revoluci z jeho spolupráce se synem Janem vznikl také nespočet dnes už kultovních filmů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zdeněk Svěrák vysvětluje okolnosti vzniku své poslední knížky Pan Buřtík a pan Špejlička

Zdeněk Svěrák říká, že všechno, co kdy napsal, psal proto, aby bylo veseleji. A že lidi si představuje jako koláče. Z každého si musí část – to, co se mu na něm nelíbí – vykrojit. U někoho větší, u někoho menší. Ale i když je vykrojeným, pořád zůstává koláčem. „A chutná vám to, co je na něm jedlého,“ říká.

Jeho posledním počinem je knížka pro děti Pan Buřtík a pan Špejlička. Svěrák zde vychází z vyprávění, která vymyslel pro své děti.

„To byly děti malé a měly radost, když jsem si vymýšlel. Měly to radši, než když jsem jim četl. Tak mě napadlo: jeden hrdina bude tlustej a druhej bude hubenej, tak jako jsem měl rád americké komiky Laurela a Hardyho nebo Voskovce s Werichem. Z těchto různých proporcí se odvíjejí další příběhy, že jeden málo jí, druhej hodně jí, jeden je silnej, druhej zase chytrej.“

Alžběta Havlová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme