Anna Franková v opeře. Deníkové svědectví uvede v divadle DISK mezinárodní tým

Nebylo jí ani čtrnáct let, každým dnem jí hrozila smrt. Anne Franková si přesto udržovala naději. Zemřela v roce 1945 v koncentračním táboře. Deník z jejího amsterdamského úkrytu se ale zachoval. Známé svědectví o každodenním životě židovských uprchlíků za 2. světové války se dočkal mnoha zpracování. Jako operu Anne, beze strachu hledět do nebe ho teď v pražském divadle DISK uvede švýcarsko-český tým.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tvůrčí tým za operou Anne, beze strachu hledět do nebe

Tvůrčí tým za operou Anne, beze strachu hledět do nebe | Foto: Divadlo DISK

„Je pravda, že je to trochu atypické dílo. Pracoval jsem na něm už během studií ve Švýcarsku. Do toho díla jsem se úplně zamiloval, je to vznešená a inspirativní hudba s obrovskou hloubkou,“ vysvětluje dirigent Sébastien Bagnoud.

„Už na první poslech je to poměrně harmonické dílo, díky scénickému provedení je to ještě srozumitelnější. Vaši pozornost přitahují i jiné věci než jen samotná hudba, pracuje se s pantomimou a zpěvem. Myslím, že se to fakt povedlo,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mezinárodní umělecký tým uvede v pražském divadle DISK příběh Anny Frankové jako operu. Kateřina Svátková mluvila o jejím vzniku s dirigentem a zpěvačkou

Bagnoud přizval do spolupráce zpěvačku Annu Jirovskou a švýcarského režiséra a tanečníka Armanda Deladoeye. Na hudbě se podílel ruský skladatel Georgij Fried. Bagnoud si pochvaluje, že díky tomuto spojení vzniklo opravdové divadlo.

„Máme zhudebněné části jejího deníku, hodně významné je tam i vnitřní dílo, hudba skladatele Frieda. Je to 21 sekvencí, pasáží z deníku. I díky režisérovi se nám podařilo postavět souvislý příběh, hudba to podtrhuje, protože je také napsaná jako celek bez významných předělů,“ říká Bagnoud.

Za přípravou opery nestojí zrovna malý tým. Jen devět lidí tvoří orchestr, dále jsou tam čtyři mimové a jedna zpěvačka. Skupina je to i docela různorodá, protože ji tvoří lidé z Česka, Švýcarska, Japonska i Ruska.

„Naším cílem není vzpomínat na Annu Frankovou jako takovou nebo na druhou světovou válku, ale použít to, co říká a co napsala, na dnešek. I dnes se totiž dějí hrozné věci, jsou války a lidé trpí. Člověk by měl pořád mít tu sílu, co měla ona,“ přidává zpěvačka Anna Jirovská.

„Nechceme, aby člověk odešel z divadla s tím, že je Anna Franková chudák, poplakal si a odešel. Ale aby se zamyslel, že je cesta a člověk ji musí pořád vidět a jít dál a doufat.“

Opera Anne, beze strachu hledět do nebe uvede v pátek 27. a v neděli 29. ledna pražské divadlo DISK. Další představení zatím nejsou jistá, ale tvůrci doufají, že budou mít možnost pokračovat.

Kateřina Svátková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme