Bernsteinova Mše v režii bratří Cabanových má premiéru v Olomouci

Orchestr, chrámový a dětský sbor a k tomu rocková kapela, dohromady sto muzikantů. Mezi účinkujícími také Vojtěch Dyk, Tereza Černochová, Ondřej Ruml a další známí zpěváci. Ti všichni se objeví v novém nastudování Bernsteinovy Mše, které má dnes premiéru v Olomouci. Unikátní dílo, které autor napsal na objednávku Jacqueline Kennedyové, vzniklo před pětačtyřiceti lety.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zkouška Bernsteinovy Mše v Olomouci | Foto: Blanka Mazalová

„Je to rok a půl dost velkých stresů a téměř měsíc nespaní, nicméně jak už se to celé finalizuje, dává dohromady, tak se začínám uklidňovat,“ říká na pohled unavený, ale vnitřně energií nabitý produkční Josef Buchta.

Zkoordinovat zkoušky sboru, orchestru a kapely není jednoduché. Pod taktovkou je má dirigent Oskar Rósza. I on se před premiérou snaží zahnat jeden zlý sen.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Olomouci má dnes premiéru Bernsteinova Mše v režii bratří Cabanových. Více od redaktorky Blanky Mazolové

„Že když se jeden splete, vznikne dominový efekt, náhle se poruší ta soustředěnost a začne se to sypat. A celé to fluidum, celá ta muzikantská magie, která se tvoří, je najednou pryč.“

Projekt s Bernsteinovou Mší vznikl v hlavě herce, zpěváka a moderátora Vojty Dyka. Sám ji zpíval jako chlapec, tehdy jako součást dětského sboru.

„Tenkrát mě neoslovil ničím jiným než pouze hudbou. Až teď, když jsem dospěl do životní fáze, kdy začínám řešit ty otázky, které se řeší i v Bernsteinově Mši, tak to byl pravděpodobně nakopávací moment,“ přibližuje Dyk.

Režie se ujali bratři Cabanovi. Dát dohromady tak nesourodý tým bylo těžké. Šimon Caban si proto jen povzdechl, že po skončení projektu sehraný tým musí rozpustit. „Ale Bernstein už teď asi nic nenapíše a těchhle výjimečných věcí opravdu moc není.“

Po Olomouci uvidí Bernsteinovu Mši i diváci v dalších městech České republiky.

Zkouška Bernsteinovy Mše v Olomouci | Foto: Blanka Mazalová

Zkouška Bernsteinovy Mše v Olomouci | Foto: Blanka Mazalová

Blanka Mazalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme