Besser: Činohra se ze Stavovského divadla stěhovat nebude

Činohra z pražského Stavovského divadla nezmizí. Ministr kultury Jiří Besser ve vysílání Radiožurnálu vysvětlil, že jde pouze o jednu z variant ideové koncepce ministerstva kultury na provozování Státní opery a Národního divadla, která v žádném případě není definitivní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stavovské divadlo, Praha 1 | Foto: Khalil Baalbaki

„Toto je první ucelená koncepce, ale nikdo neříká, že podle ní bude ministerstvo kultury postupovat. Je to první z možných variant, ale já ji vůbec nepřipouštím, protože tam jsou některé věci, se kterými bytostně nesouhlasím a jak je vidět, tak i odborná veřejnost nebo přímo účastníci celého procesu, kterých by se to týkalo,“ řekl Besser.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr kultury Jiří Besser v Ranním interview Radiožurnálu

Dohady o tom, že ve Stavovském divadle by se v budoucnu uváděly jen tituly spojené s mozartovskou tématikou, vyvolala studie umístěná na webu ministerstva, která souvisí s plánovaným spojením Státní opery s Národním divadlem. Herce to zneklidnilo, protože činoherní představení tvoří podstatnou část repertoáru Stavovského divadla.

Ministr Besser se dnes proto s činoherním souborem sešel a záměry ministerstva vysvětlil. „Některá prohlášení nás uklidnila, ovšem na druhé straně jsme po předchozích zkušenostech vůči ministerstvu ostražití,“ řekla po schůzce herečka Eva Salzmanová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na schůzce s ministrem kultury byla i herečka Eva Salzmanová

„Pan ministr nás ujistil, že Stavovské divadlo nebude v žádném případě privatizováno a že v žádném případě činohra z tohoto divadla neodchází. Naznačil ale, že nemůže zaručit, v jakém objemu tam v poměru k opeře se bude hrát,“ dodala Eva Salzmanová.

O budoucnosti obou divadel chce ministerstvo kultury rozhodnout ještě letos, podle náměstka Radka Zdráhala je v Praze prostor jenom pro jeden operní a baletní soubor. Budova Státní opery Praha je prý k tomuto účelu jednoznačně předurčena.

Igor Maňour, Viktorie Hošková, Michaela Vetešková, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme