Bolek Polívka rozehraje Podzemní blues v Divadle Komedie

Rakouskou sezónu Divadla Komedie završí dnes večer poslední premiéra, a to Podzemní blues od kontroverzního dramatika a spisovatele Petera Handkeho. Tímto představením se uzavírá tříletý dramaturgický projekt MITTELEUROPA mapující zlomové body v moderních dějinách střední Evropy. Jde o komorní inscenaci s dvěma herci; Martinem Fingerem a Boleslavem Polívkou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

B. Polívka a M. Finger v Podzemním blues v Divadle Komedie | Foto: Kamila Polívková

Podzemní blues se celá odehrává v prostoru, které nám nejen připomíná metro, ale dokonce zvukové kulisy nás rychle alespoň naší myslí do podzemí přemístí.

Inscenace v režii Dušana Davida Pařízka je velmi intimním a kritickým i sebekritickým pohledem na bezmocný hněv, který se člověka zmocňuje při pohledu na nekultivovanost, pokrytectví a lhostejnost současné společnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Zuzany Filípkové

Titul byl zvolen na poslední chvíli kvůli krácení rozpočtu tohoto divadla ze strany magistrátu. „Původně jsme plánovali uvedení hry, která se jmenuje Hodina, ve které jsme o sobě nevěděli. Velká celosouborová inscenace – nebylo v našich silách, abychom to realizovali,“ vysvětluje režisér Dušan David Pařízek.

Podzemní blues navazuje na předchozí úspěšnou Pařízkovu inscenaci Spílání publiku. Stejný autor ale tentokrát rozhodně nezaručuje stejný pohled a přístup ke společnosti.

„Když se na ty dvě inscenace podíváte, vidíte, že jsme se velice systematicky vyhýbali tomu, abychom opakovali spílání. Je tam část, která je věnovaná publiku. Je velmi apelativní, ale neuslyšíte tu jedinou ostrou poznámku. Veškeré šeredné věty, kterými častuje rozhněvaný muž Martin Finger své posluchače, jsou řečeny s úsměvem,“ říká režisér.

Dokonalá souhra hereckých es

Podzemní blues je herecký koncert herců Martina Fingera a Boleslava Polívky. Jde prakticky o dva monology, které se někde střetávají. Oba pánové prostřednictvím textu zkoumají tenké hranice mezi kritikou a hulvátstvím, mezi odporem k lidem a závislostí na nich.

Diváci musí být připraveni na velmi osobní rovinu především ze strany Martina Fingera, který značnou část inscenace hovoří přímo k lidem.

„Je to velké dobrodružství. Reakce jsou vždy rozdílné, ale já to mám rád i za cenu toho, že tam bude něco nepříjemného, nějaké klopýtnutí,“ myslí si Finger.

Zřejmě poslední premiéra

Skvělým hereckým partnerem je mu Bolek Polívka, který se na jevišti Komedie objevuje poprvé jako host. „Viděl jsem tu spoustu představení a rád. Myslím, že je přirozené, že divadlo samo sebe reflektuje bez nebezpečí, aby se ‚přereflektovalo‘,“ zamýšlí se herec.

Podzemní blues žijícího uznávaného rakouského spisovatele Petera Handkeho nabízí velmi současná témata. I když nás po duši příliš nepohladí, vedou k zamyšlení a řadě dalším otázkám.

Pro Divadlo Komedie, které kvůli dlouhodobě špatně nastavené kulturní grantové politice hlavního města Prahy po příští sezóně s největší pravděpodobností skončí, jde i z toho hlediska o výborně zvolený titul.

Zuzana Filípková, mz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme