Britská Rotozaza nabízí dvěma divákům v kavárně netradiční divadelní zážitek

Menu některých pražských kaváren se tento týden rozšiřuje o speciální chod. Kavárna Divadla Na zábradlí, Café Nona na Nové scéně, Kafe Komedie v Divadle Komedie a Café Imperial servírují vždy pouze dvěma divákům u stolu netradiční a výlučný divadelní zážitek. Tedy to, že se přímo oni sami stanou jedinými herci představení, na který si koupili lístek.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní divadlo, Nová scéna

Národní divadlo, Nová scéna | Foto: Filip Jandourek

Projekt zvaný Etiquette uvádí britské experimentální divadelní uskupení Rotozaza. Stačí jen naslouchat režijním pokynům ze sluchátek a na mikroscéně kavárenského stolku rozehrát s připravenými rekvizitami půlhodinové drama.

Projekt funguje tak, že si dva diváci přijdou sednout do kavárny, uvaděč jim vysvětlí, jak mají ovládat iPod a sluchátka a hra můž začít. Do sluchátek dostávají režijní pokyny, ale zároveň se v nich odehrává drama a diváci ho buď dohrávají, rozehrávají, poslouchají nebo se dívají, co dělá ten druhý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o osmé byla Daniela Pařízková, výkonná ředitelka Pražského Quadriennale

„Záleží úplně na nich, jak se hra vyvine, jaké jsou jejich reakce. Nikdo další dialog neslyší, nikdo další neví, co se tam odehrává. Na stole mají několik málo rekvizit, kterými dělají spíš minimální pohyby a zároveň nahlas říkají velmi málo slov. Ostatní v kavárně si toho buď vůbec nevšimnou nebo netuší, že je to divadelní představení,“ vysvětluje výkonná ředitelka Pražského Quadriennale Daniela Pařízková.

Včera už proběhl první den představení. „Dopadl zajímavě, protože jsme si zjistili, jaké jsou reakce českého publika, a zároveň už jsme měli několik cizinců, takže je zajímavé porovnávat, jak se české publikum, které není ještě úplně zvyklé na tento ryze interaktivní typ představení, do toho ponoří a jak reaguje,“ říká Pařízková.

Projekt Etiquette vytvořila Rotozaza už v roce 2007, poprvé ho odehrála na slavném divadelním festivalu v Edinburghu a od té doby putuje po festivalech po celém světě. V tuto chvíli už je vytvořeno 14 jazykových verzí.

Michaela Vydrová, Martina Vacková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme