Brněnská divadla uvedou v nové sezoně řadu premiér. Někde i přes problémy

S koncem prázdnin začala v brněnských divadlech nová sezona. Dnes například uvedou první představení v Mahenově činohře, a sice neustále vyprodanou Královu řeč. Zítra zase mohou diváci poprvé zamířit na hudební scénu Městského divadla Brno na muzikál Kočky. Připraveny jsou ale samozřejmě také desítky premiér.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahenovo divadlo v Brně | Foto: Národní divadlo Brno

Asi nejvíce zatíženo problémy vstupuje do sezony 2013/2014 Národní divadlo Brno. Má jen prozatímního ředitele a také dva ze tří šéfů souborů jsou svou funkcí jen dočasně pověřeni.

Navíc si s sebou stále ještě nese dluh z roku 2012. Ten se ale postupně snižuje, takže si divadlo může dovolit i v nastávající sezoně zhruba stejný počet premiér jako v té předchozí.

Podařilo se snad vyřešit i problém Reduty, kterou opustil nejen šéf, ale i dramaturgyně. Scéna tak zůstala bez připravených premiér. „Provoz divadla Reduta přebere Mahenova činohra,“ vysvětluje pověřený ředitel Jan Petr.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Zuzana Kopuletá se zajímala o novinky, které zařadila brněnská divadla do svého repertoáru

Kontinuitu vedení si podle něj naopak udrží opera, která slibuje zajímavé tituly i pozoruhodné hosty. „Z hostujících režisérů mohu uvést pana Romana Poláka, šéfa činohry Slovenského národního divadla, který připravuje Bludného Holanďana,“ říká Petr.

Wagnerova opera má premiéru už 27. září. Balet se v letošní sezoně chystá zaujmout Bajadérou a činohra například Hrabalovými Ostře sledovanými vlaky nebo Shakespearovým Othellem. Celkem bude premiér v Národním divadle Brno šestnáct.

Městské divadlo Brno uvede devět nových inscenací. „Vždycky si připadám jako tatínek a maminka dětí, které se narodí, takže pro mě všech těch devět premiér budou zvláštními, ojedinělými ,bonbonky‘ sezony,“ uvažuje ředitel Stanislav Moša.

Dohromady čtrnáct premiér chystá Centrum experimentálního divadla, tedy Divadlo Husa na provázku, Divadlo U stolu a HaDivadlo. Začínat se ale bude letos netradičně – festivalem. Husa na provázku totiž slaví 45. narozeniny.

„Bude na konci září, kde bude zahrána většina titulů, které v této chvíli Husa na provázku má na repertoáru,“ přibližuje ředitel Petr Oslzlý. Návštěvníci se ale letos mohou těšit i na nový tematický cyklus. „Husa na provázku zahajuje projekt Géniové a podvodníci,“ dodává Oslzlý.

Divadlo U stolu pak uvede čtyři premiéry, tou patrně nejpřitažlivější prý bude Claudelovo Zvěstování Panně Marii.

Zuzana Kopuletá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme